przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
239479 odwiedzin
Antoni Macierewicz z wizytą w Bielicach

Minister Obrony Narodowej odwiedził podsochaczewską jednostkę wojskową w związku z prezentowanym w niej systemem dowodzenia wojskami obrony przeciwlotniczej. W wydarzeniu wzięli udział także m. in. minister Maciej Małecki oraz prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Błażej Wojnicz.

Na wyposażeniu 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej znajduje się najnowszej generacji Mobilne Stanowisko Dowodzenia Wojsk Rakietowych Obrony Powietrznej. Antoni Macierewicz zapoznał się z możliwościami funkcjonowania systemu dowodzenia. Ministrowi towarzyszył gen. dywizji pilot Jan Śliwka.

Szef MON obserwował trening kierowania ogniem. Dowódca 3.BROP płk Andrzej Dąbrowski przedstawił informację o funkcjonowaniu systemu SAMOC (mobilny obiekt dowodzenia i kierowania) w podległej brygadzie. Warto wspomnieć, że stanowisko dowodzenia składa się z kontenerów, zamontowanych na samochodach. Może zostać przetransportowane w dowolną lokalizację, a jego uruchomienie na miejscu zajmuje zaledwie kilka godzin. Jest ono w stanie pracować niemal na każdym ukształtowaniu terenu i w zakresie temperatur od -30 do +50 stopni Celsjusza.

Jak powiedział minister Macierewicz, istnieje prawdopodobieństwo, że Sochaczew stanie się ważnym elementem programu uzbrojenia „Narew”. Obejmuje on pozyskanie 11 baterii przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu. Został zainicjowany we wrześniu 2013 roku i jego realizacja potrwa do roku 2022.

- Jak mnie poinformowano, pierwsza wersja systemu „Narew” może być dostarczona do polskich sił zbrojnych nawet w ciągu 24 miesięcy. Gdyby tak się rzeczywiście zdarzyło, to dysponowalibyśmy własnym systemem obrony krótkiego zasięgu już za 2 lata, czyli jeszcze przed wprowadzeniem – albo równolegle z wprowadzeniem – pierwszych baterii rakiet Patriot, w sprawie których kończymy właśnie negocjacje z przedstawicielami USA – dodał minister Macierewicz. - Dzisiaj dostaliśmy orzeczenie o zakończeniu prac badawczo – rozwojowych interrogatora średniego zasięgu. Jest to  bardzo ważne wdrożenie, które będzie funkcjonowało w polskim wojsku. Dla nas ważne jest zaproszenie, które dostaliśmy do negocjacji radarów Odra. Niezwłocznie przystąpimy do tych negocjacji. To, co dzisiaj można było zobaczyć, potwierdza, że te terminy mogą być dotrzymane. Rozwinięcie w pełni systemu „Narew” wymaga od 5 do 7 lat. W tym samym czasie do Polski zostaną dostarczone i będą już operacyjnie wykorzystywane rakiety Patriot. A więc szansa na to, że w najbliższych latach Polska będzie skutecznie chroniona przez najnowocześniejsze systemy antyrakietowe, naprawdę jest duża – mówił w Bielicach szef MON.

Czy w efekcie w Bielicach faktycznie pojawią się słynne Patrioty? Na razie trudno mówić o jakichkolwiek deklaracjach. Z pewnością okolice Sochaczewa są jedną z rozważanych lokalizacji, o czym świadczy obecność przedstawicieli rządu.

– Cieszę się że brygada tak dobrze zaprezentowała się podczas pierwszej wizyty ministra. Pokazano możliwości i potencjał sprzętu polskiej produkcji, który służył będzie do obrony naszych granic. O tym, w jakim kierunku będzie rozwijać się dalej podsochaczewska jednostka zadecyduje minister Macierewicz. Głęboko wierzę, że staniemy się kluczowym punktem na mapie obronności Polski i będzie tu nadal trafiał najwyższej jakości sprzęt. Jako osoba odpowiedzialna za nadzór nad spółkami Skarbu Państwa chciałbym, by był to sprzęt produkowany przez polskie przedsiębiorstwa. Rozwój jednostki wojskowej może stać się bowiem przyczynkiem do rozwoju całego regionu. Niedaleko stąd, w gminie Baranów, będziemy budowali centralny port komunikacyjny. Chciałbym, by to wszystko wpłynęło na wzrost znaczenia Sochaczewa i okolic – powiedział nam minister Maciej Małecki.

Agnieszka Poryszewska
agnieszka.poryszewska@sochaczew.pl

A A A
05.11.2017
godz.13:50
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt