przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240224 odwiedzin
Budynki SCK i hala sportowa na finiszu

Dobiegają końca, kosztujące ponad 5 mln zł, prace w dwóch budynkach Sochaczewskiego Centrum Kultury (przy ul. 15 Sierpnia i ul. Chopina) oraz w hali sportowej w Chodakowie. Wykonawca, firma Sochbud, wykonał już większość prac. Skupia się teraz na wykończeniach, a oddanie inwestycji planuje na 20 grudnia.

- Od samego początku robót pogoda nam nie sprzyjała - mówi prezes Sochbud’u Krystian Nowicki. - Znaczna część przeprowadzanych prac odbywa się na zewnątrz budynków, a ciągłe opady deszczu je komplikowały. Ale jesteśmy już na ostatniej prostej. Za nami najbardziej pracochłonne przedsięwzięcia i z pewnością jeszcze przed świętami oddamy wszystkie trzy inwestycje.

W efekcie kończonych właśnie robót budowlanych znacznie podniesie się efektywność energetyczna objętych nimi obiektów. Na budynkach SCK montowane są ogniwa fotowoltaiczne, w których ciepło słońca przekształca się w energię elektryczną, którą można dowolnie wykorzystać, a nadmiar zmagazynować. Na hali sportowej powstają solary, które pozwolą znacznie obniżyć koszt podgrzania pożytkowanej tam wody.

Najmniej do zrobienia w Boryszewie
Przypomnijmy, że jesienią 2016 roku, kosztem ok. 1,1 mln zł, w budynku dawnego ZDK-u w Boryszewie ocieplono piwnice i taras, wymieniono centralne ogrzewanie, zainstalowano pompy ciepła zasilane gazem. Zabezpieczyło to większość prac związanych z termomodernizacją tego obiektu. Budowlańcy wrócili do SCK przy ul. 15 Sierpnia jesienią tego roku, by wykonać drugi etap, w tym ocieplenie elewacji pozostałych kondygnacji i dachu, wymianę okien i drzwi. Ściany zostały pokryte 18 centymetrową warstwą styropianu, a na dach trafiły termoizolacyjne płyty piankowe, także grube na 18 cm. Dopiero na nich ułożona została papa termozgrzewalna. Prowadzone w tym roku prace na obiekcie pochłonęły ponad 800 tys. zł.

Zabytkowa mozaika w Chodakowie
Z kolei w SCK przy ul. Chopina prace prowadzone były na powierzchni prawie 3,5 tys. m2. Ocieplone zostały ściany zewnętrzne, mury piwnic, dach, wymienione zostały wszystkie drzwi i okna, zmodernizowano system grzewczy (wymiana centralnego ogrzewania w całym obiekcie). Prace na zewnątrz budynku zostały przeprowadzone tak, by nie zasłonić styropianem zabytkowej mozaiki uznanych artystów Hanny i Gabriela Rechowiczów, którzy przez trzy dekady stworzyli w kraju około czterdziestu podobnych projektów. Prace w tym budynku SCK pochłonęły ponad półtora miliona złotych.

Największy zakres prac i największe oszczędności
Najwięcej do zrobienia Sochbud ma w budynku hali sportowej przy ul. Chopina 101. Zmienił się choćby system podgrzewania wody. Wcześniej w hali wykorzystywane były bardzo drogie w eksploatacji elektryczne termy. Docelowo wodę mają podgrzewać cztery solary umieszczone na dachu budynku, a grzałka ma jedynie pomagać w utrzymaniu właściwej temperatury wody do kąpieli. Ocieplone i pokryte specjalnymi panelami wygłuszającymi zostały ściany zewnętrzne. Wymieniono drzwi i okna wraz z parapetami, zamontowano nową sieć centralnego ogrzewania, w tym nawiewy dogrzewające halę.

- Eksperci oszacowali, że, po przeprowadzeniu wszystkich prac, rachunki za energię cieplną spadną ze 192 do 104 tysięcy, co pozwoli wypracować 88 tys. zł oszczędności rocznie - mówi wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski. - Ponadto jeszcze z własnych, budżetowych   środków wzmocniliśmy konstrukcję dachu z wykonaniem nowego pokrycia. Oszczędności przyniesie też wymiana oświetlenia. W miejsce 245 różnego rodzaju punktów świetlnych, docelowo pojawią się 153 punkty, przy czym nowe źródło światła to żarówki LED-owe. Szacujemy, że dzięki nim rachunki za prąd zużyty do oświetlenia hali spadną o 37 procent, z około 22 do 14 tys. rocznie.

W hali odnowiony zostanie jeszcze parkiet, a ściany i sufity pomalowane.

- Cieszę się z tych inwestycji, bo dzięki nim trzy kolejne ważne dla miasta budynki pięknieją w oczach. Poprawia się też ich jakość, co wpływa na komfort użytkowania. Termomodernizacja sprawiła też, że ich utrzymanie będzie tańsze - powiedział nam burmistrz Piotr Osiecki.

Sebastian Stępień
sebastian.stepien@sochaczew.pl

A A A
05.12.2017
godz.13:12
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt