przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
244610 odwiedzin
Spotkały się pokolenia

W sochaczewskim Dziennym Domu Pomocy Społecznej odbyło się wyjątkowe spotkanie. Wspólnie spędzony czas połączył osoby w różnym wieku. Organizatorzy pokazali, że przynosi to korzyści wszystkim pokoleniom: starszym, osobom w średnim wieku oraz dzieciom.

 

Sochaczewski ratusz przystąpił do ogólnopolskiej akcji „Postaw na rodzinę”. Jej celem jest pokazanie jak ważne jest wychowanie, szacunek do innego człowieka, pomaganie słabszym i samotnym. Przesłanie kampanii jest jasne: ma ona  w pozytywny i otwarty sposób opowiadać o wartościach rodzinnych. Jednym z jej elementów ma być aktywizacją seniorów oraz budowanie przez to solidarności międzypokoleniowej. Ten ostatni element jest dla organizatorów wyjątkowo ważny.

- Kiedyś wielopokoleniowe rodziny żyjące w jednym domu były normą. Role podzielone były między dziadków, rodziców oraz dzieci - mówi burmistrz Piotr Osiecki. -  Teraz, z różnych względów, najczęściej nie jest to możliwe. Zmieniły się czasy, inne są też relacje międzyludzkie. Nasz samorząd zachęca, by zwrócić się ku wartościom rodzinnym. Stanowią one olbrzymią siłę. Są one także  źródłem czerpania wiedzy oraz doświadczeń.

 

Różnice, które łączą

Czwartkowe spotkanie pokazało, że wartości rodzinne są bliskie sercu sochaczewian. Seniorzy oraz uczniowie podstawówek nawiązali wspaniały kontakt. Paradoksalnie, pierwsze lody udało się przełamać dzięki dzielącym ich różnicom. Na pierwszy ogień poszło wspólne czytanie bajek. Potem dzieci wysłuchały opowieści „z dawnych lat”. Dotyczyły one najróżniejszych tematów. Seniorzy mówili o tym, jak wyglądało codzienne życie w latach 20 i 30 XX w. Opowiadali o szkole, zwyczajach panujących w domach, formach zabaw. Przygotowane przez pana Tadeusza prezentacje tych ostatnich spotkały się z żywym zainteresowaniem najmłodszych widzów. Wielu z nich chciało spróbować swoich sił, np. w  toczeniu obręczy. Entuzjazm wzbudziły własnoręcznie przygotowane na tę okazję lalki. 

Agnieszka Poryszewska

Pełna relacja w najnowszym numerze "Ziemi".

A A A
26.05.2012
godz.08:34
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt