przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245114 odwiedzin
Miliony na remonty

Sochaczew otrzymał dotację w wysokości ponad 4,1 mln złotych. Pieniądze przeznaczone są na termomodernizację dwóch budynków SCK przy ul. Chopina i 15 Sierpnia oraz hali sportowej w Chodakowie. 12 września w Urzędzie Marszałkowskim burmistrz Piotr Osiecki i skarbnik Jolanta Brzóska podpisali umowę o przyjęciu dotacji.

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych rozstrzygnęła konkurs na działania termomodernizacyjne, do którego ratusz złożył trzy projekty związane z oszczędzaniem energii cieplnej i elektrycznej. Z unijnej kasy UM pozyskał na ten cel 4.156.500 zł dofinansowania. Wartość wszystkich prac oszacowano na 5,2 mln zł, a unijna dotacja to 80 procent kosztów. Resztę stanowi wkład własny samorządu.

Najdroższy jest remont chodakowskiej hali, w której prace można podzielić na dwa zakresy. Pierwszy z nich, typowo termomodernizacyjny, obejmuje wymianę drzwi, zastąpienie charakterystycznych luksferów panelami z nietłukącego szkła, wymianę instalacji centralnego ogrzewania, montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz wymianę opraw elektrycznych na energooszczędne. Drugi zakres robót, typowo budowlany, faktycznie oznacza generalny remont obiektu. Wzmocniona będzie konstrukcja dachu i wymienione jego pokrycie, przebudowane schody zewnętrzne, wymienione obróbki blacharskie, wykładzina na widowni, odnowiony parkiet hali. Na koniec ekipy zajmą się malowaniem ścian i sufitów. Koszt remontu hali wyniesie 2.648.000 zł.

- Szacujemy, że po zakończeniu prac roczne zapotrzebowanie budynku na ciepło spadnie o połowę. Podobnie o połowę mniejsze będzie zużycie energii potrzebnej do ogrzania wody, gdyż system mają wspierać cztery solary umieszczone na dachu hali, a grzałka jedynie pomagać w utrzymaniu właściwej temperatury wody do kąpieli – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

1.575.300 zł będzie kosztowała termomodernizacja SCK przy ul. Chopina. W tym budynku trwa ocieplanie ścian zewnętrznych i piwnic, potem ocieplony będzie dach, wymienione zostaną wszystkie drzwi i okna oraz zmodernizowany system grzewczy.

- W tym obiekcie chcemy osiągnąć jeszcze lepsze wskaźniki niż w pobliskiej hali. Zapotrzebowanie na energię cieplną powinno zmniejszyć się niemal o 60 procent, a średnie miesięczne rachunki o kilka tysięcy złotych – dodaje burmistrz Osiecki.

Trzeci kontrakt na prace w SCK w Boryszewie wart jest 877.000 zł. W tym gmachu w ubiegłym roku kosztem 1,1 mln zł ocieplono piwnice i taras, wymieniono centralne ogrzewanie i zainstalowano pompy ciepła zasilane gazem. Budowlańcy wrócili do SCK na II etap inwestycji, a ta obejmie ocieplenie elewacji i dachu, wymianę okien i drzwi, montaż na dachu ogniw fotowoltaicznych.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl

 

A A A
30.09.2017
godz.08:14
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt