przejdź do Sochaczew.pl
207415 odwiedzin
Zawisza Czarny po raz kolejny odwiedził Sochaczew

W sobotę 19 sierpnia na wzgórzu zamkowym Stowarzyszenie "Nasz Zamek" zorganizowało siódmą edycję wydarzenia "Zawisza Czarny Nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią". Niesprzyjająca przez znaczną cześć dnia pogoda nie odstraszyła wielu mieszkańców miasta, którzy przywdziali płaszcze przeciwdeszczowe, by z parasolami w ręku zobaczyć jak wojna Zakonowi Krzyżackiemu została wypowiedziana.

Tym razem, dzięki współpracy z Danielem Sukniewiczem, pomysłodawcą Szlaku Książąt Mazowieckich, po raz pierwszy na imprezie pojawił się książę mazowiecki Siemowit IV z małżonką, który na zamku podejmował Zawiszę. Goście dowiedzieli się o politycznym tle Wojny Głodowej oraz stosunkach księcia z królem Władysławem Jagiełłą i Krzyżakami.

Najmłodsi mogli wziąć udział w mobilnej grze terenowej z nagrodami. Dla nieco starszych w zamkowej fosie odbyły się gry i zabawy plebejskie z nagrodami. Oprócz tego w zamkowych pokojach snuto rycerskie opowieści o uzbrojeniu. Odbyły się pokazy rzemieślnicze, prezentowane przez m. in. skrybę, odlewnika, tokarza, skórnika, czy garncarkę.

Stowarzyszenie "Planszówki w Sochaczewie" rozegrało turniej w, posiadającą średniowieczny rodowód, grę Carcassonne. Jak co roku o przejażdżki konne pod Wzgórzem Zamkowym zadbała Stajnia Daisy. Dodatkowo na stoisku Stowarzyszenia „Nasz Zamek” po raz pierwszy można było wybić sobie pamiątkową monetę.

Pokazy walk rycerskich miały charakter turnieju zakończonego widowiskową potyczką grupową. Wieczorem, na placu Kościuszki Zawisza Czarny wypowiedział, podobnie jak 603 lata temu, wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Towarzyszyła temu parada przy oprawie muzycznej grupy Lombelico del Mondo. Imprezę zakończyło wspólne ognisko przy opowieściach zamkowych.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Zadanie dofinansowane w otwartym konkursie ofert dotyczącym realizacji zadań publicznych Gminy Miasto Sochaczew z zakresu "Programu współpracy Miasta Sochaczewa z organizacjami pozarządowymi".

A A A
21.08.2017
godz.12:21
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość