Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie zachęcają do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policyjna inicjatywa jest skonstruowana tak, że każdy może mieć wpływ na to co dzieje się w jego okolicy. Miejsca zgłaszane jako szczególnie niebezpieczne doczekają się wzmożonych patroli policji.
Od września 2016 roku, mieszkańcy województwa mazowieckiego mogą przekazywać Policji informacje o niebezpiecznych miejscach i zdarzeniach, które zaszły w tych miejscach.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa opiera się o informacje pozyskiwane na trzy sposoby:
- informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,
- informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie:
bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.;
w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu,
- informacje pozyskiwane od obywateli (internautów).
Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa.
Obsługa „Map”, została zaprojektowana tak, aby każdy mógł z nich skorzystać wygodnie i intuicyjnie. Można się o tym przekonać klikając w następujący link:
Przekazanie informacji o zagrożeniu zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze sochaczewskiej komendy. Zgłoszenia trafią do policjantów odpowiedniej komórki policji i pozwolą np. na lepsze zorganizowanie patroli.
Wstępne dane zawarte na mapach opracowane zostały w oparciu o informacje własne Policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji. Podczas tworzenia mapy zagrożeń na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 11 tysięcy spotkań, podczas których mieszkańcy zgłaszali swe uwagi, mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy. W spotkaniach wzięło udział ponad 217 tysięcy osób.
Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.
Do 4 licpa 2017 roku na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa naniesiono 640 zgłoszeń z czego 235 zostało potwierdzonych. Zgłoszenia dotyczyły przede wszystkim przekraczania dozwolonej prędkości (197 zgłoszeń) oraz spożywania alkoholu w miejscu publicznym (114 zgłoszeń).
Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.