przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240389 odwiedzin
Mapa, która poprawia bezpieczeństwo

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie zachęcają do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policyjna inicjatywa jest skonstruowana tak, że każdy może mieć wpływ na to co dzieje się w jego okolicy. Miejsca zgłaszane jako szczególnie niebezpieczne doczekają się wzmożonych patroli policji.

Od września 2016 roku, mieszkańcy województwa mazowieckiego mogą przekazywać Policji informacje o niebezpiecznych miejscach i zdarzeniach, które zaszły w tych miejscach.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa opiera się o informacje pozyskiwane na trzy sposoby:

- informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,

- informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie:
bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.;
w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu,

- informacje pozyskiwane od obywateli (internautów).

Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa.

Obsługa „Map”, została zaprojektowana tak, aby każdy mógł z nich skorzystać wygodnie i intuicyjnie. Można się o tym przekonać klikając w następujący link: 

Przekazanie informacji o zagrożeniu zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze sochaczewskiej komendy. Zgłoszenia trafią do policjantów odpowiedniej komórki policji i pozwolą np. na lepsze zorganizowanie patroli.

Wstępne dane zawarte na mapach opracowane zostały w oparciu o informacje własne Policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji. Podczas tworzenia mapy zagrożeń na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 11 tysięcy spotkań, podczas których mieszkańcy zgłaszali swe uwagi, mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy. W spotkaniach wzięło udział ponad 217 tysięcy osób.

Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Do 4 licpa 2017 roku na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa naniesiono 640 zgłoszeń z czego 235 zostało potwierdzonych. Zgłoszenia dotyczyły przede wszystkim przekraczania dozwolonej prędkości (197 zgłoszeń) oraz spożywania alkoholu w miejscu publicznym (114 zgłoszeń).

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

 

A A A
13.07.2017
godz.15:20
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt