przejdź do Sochaczew.pl
206055 odwiedzin
Surowsze kary dla drogowych przestępców

Pierwszego czerwca weszła w życie ustawa wprowadzająca zmiany w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeń, Kodeksie postępowania karnego, Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz w Prawie o ruchu drogowym. Regulacje wymierzone są w skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców.

Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała wypadku pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.

Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia. W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie, jego przedawnienie nastąpi po 3 latach od daty zdarzenia.

Osoby, które zdecydują się wsiąść za kierownicę mimo że straciły prawa do prowadzenia pojazdów, narażają się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia. Zgodnie z nowymi przepisami, sąd będzie musiał względem takich osób orzekać nawet do 15 lat zakazu prowadzenia pojazdów. Z kolei ten, kto złamie taki sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, zostanie skazany na karę do 5 lat więzienia.

Kierowca, który zmusi policję do pościgu przez to, że nie zatrzyma się, pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych, od 1 czerwca popełnia przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą z automatu powiadamiane o wcześniej orzeczonych karach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz, czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną te informacje z centralnej ewidencji kierowców.

W Prawie o ruchu drogowym znalazła się uszczegółowiona regulacja dotycząca poddawania kierujących pojazdami rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu, narkotyków lub dopalaczy.

Zaostrzenie przepisów pomoże policji w skutecznym ściganiu sprawców przestępstw drogowych i wykroczeń. Tylko w 2016 roku nietrzeźwi kierowcy spowodowali 1686 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 221 osób, a 2100 odniosło obrażenia ciała. (seb)

 

A A A
26.06.2017
godz.09:32
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość