przejdź do Sochaczew.pl
206046 odwiedzin
Nasi przyjaciele z Ukrainy

W czwartek 8 czerwca do Sochaczewa przyjechała grupa samorządowców z Gródka, naszego miasta partnerskiego na Ukrainie. Na czele delegacji stoją burmistrz Vasily Pidlisny, wiceburmistrz Sergei Litvinchuk oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Anatolij Matvyeytsev. Towarzyszy im kilkunastu samorządowców z obwodu chmielnickiego.

Ukraińscy goście nie tracili wczoraj czasu i pobyt w Sochaczewie rozpoczęli od wizyty w naszym centrum pomocy społecznej. Wraz z wiceburmistrzami Markiem Fergińskim i Dariuszem Dobrowolskim odwiedzili Dzienny Dom Pomocy Społecznej opiekujący się seniorami. Podopieczni powitali gości z Ukrainy doskonale znaną naszym wschodnim sąsiadom pieśnią „Hej, sokoły”. Dyr. DDPS przybliżyła zadania placówki opiekującej się 130 osobami starszymi i samotnymi, opowiadała jak wygląda dzień pensjonariusza, z jakich zajęć na co dzień korzysta. Następnie samorządowcy zapoznali się z zakresem działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Z DDPS grupa przeszła na teren oczyszczalni ścieków. Wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski wyjaśniał, jaką drogę przebywa zanieczyszczona woda, która trafia do ZWiK, zanim wolna od zanieczyszczeń wróci do Utraty. Szczegółowo opisał także zasady i zakres działania całego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Pierwszy dzień wizyty w Sochaczewie delegacja zakończyła dwugodzinnym spotkaniem z Piotrem Osieckim w sali konferencyjnej ratusza. Na przykładzie Sochaczewa i pobliskich gmin burmistrz omówił podstawy działania polskiego samorządu, podział kompetencji różnych organów, zakres odpowiedzialności miast, powiatów, wojewodów i władz centralnych. W trakcie dyskusji padło wiele pytań m.in. o jednomandatowe okręgi wyborcze, kto nadzoruje szpital, kto dzieli pieniądze unijne, źródła dochodów budżetu miasta itp.

Sebastian Stępień

 
A A A
08.06.2017
godz.19:25
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość