przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
262207 odwiedzin
Kawałek Azerbejdżanu w Sochaczewie

Na początku roku Ambasador Republiki Azerbejdżanu w Polsce, Hasan Hasanov zaproponował władzom naszego miasta wspólne uczczenie, żyjącego w XIX wieku, polskiego pianisty i kompozytora Antoniego Kątskiego. 26 maja w SCK w Chodakowie odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca jego zasługi dla polskiej i azerskiej kultury.

Pod koniec stycznia w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą odbyło się spotkanie władz miasta z ambasadorem Hasanem Hasanovem i I Sekretarzem Ambasady Emilem Agaahmadovem. W rozmowach wzięli udział minister Maciej Małecki, burmistrz Piotr Osiecki, przewodniczący Rady Miasta Sylwester Kaczmarek, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych Agata Kalińska oraz dyrektorzy muzeum, Paweł Rozdżestwieński i Sochaczewskiego Centrum Kultury, Artur Komorowski.

Jak podkreślał Hasan Hasanov, jest wielu Polaków, którzy brali udział w rozwoju nauki, edukacji, budowie miast, przemysłu i państwowości Azerbejdżanu, dlatego od 2012 roku ambasada prowadzi projekt poświęcony wybitnym Azerom i Polakom, którzy wnieśli swój wkład w szeroko rozumiany rozwój stosunków pomiędzy naszymi krajami. Tablice i obeliski stanęły m.in. w Olsztynie, Białymstoku, Poznaniu i Warszawie. Ambasador Hasanov przypomniał, że Antoni Kątski zasłużył się kulturze Azerbejdżanu m.in. przekładając XIX-wieczne utwory muzyczne z lokalnego zapisu notacji muzycznej na zapis międzynarodowy. I właśnie w Sochaczewie, obok którego leży Żelazowa Wola, ambasador chciałby uczcić polskiego, nieco zapomnianego kompozytora.

W piątek 26 maja o godz. 17.00 w holu chodakowskiej filii Sochaczewskiego Centrum Kultury uroczyście odsłonięta zostanie tablica poświęcona Antoniemu Kątskiemu. Organizatorami wydarzenia są, oprócz ambasady Azerbejdżanu, burmistrz Piotr Osiecki oraz poseł Maciej Małecki. Odsłonięciu towarzyszyć będzie wystawa oraz koncert w wykonaniu orkiestry Camerata Mazovia. Muzycy zaprezentują się w przekrojowym repertuarze łączącym muzykę polską i azerbejdżańską. Z kolei na wystawie przygotowanej przez Przemko Stachowskiego zobaczyć będzie można wycinek bogatej kultury Azerbejdżanu, w tym oryginalne stroje ludowe, dzieła sztuki i tematyczne fotografie. Na ekspozycji znajdzie się również miejsce dla pamiątek po samym kompozytorze. Impreza ma charakter otwarty, wstęp na nią jest wolny.

Agnieszka Poryszewska
agnieszka.poryszewska@sochaczew.pl

 

A A A
25.05.2017
godz.08:12
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt