przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307489 odwiedzin
Rocznica ustanowienia praw na Mazowszu

Była to niezwykła lekcja historii. 27 kwietnia, w 640 rocznicę uchwalenia Statutów Mazowieckich, w Gimnazjum nr 2 uczniowie przenieśli się w czasy średniowiecza.

Zadania dla uczniów przygotowała lokalna grupa rekonstrukcyjna - Wesoła Kompania. W rolę sochaczewskiego kasztelana wcielił się Łukasz Kowalski, który prowadził imprezę. Każda klasa wybrała chorążego i swego przedstawiciela. Uczniowie otrzymali chorągwie, kolorowe wstążki dla odróżnienia orszaków oraz listę dziesięciu zadań. Konkurencje sportowe odbywały się w sali gimnastycznej, a pozostałe w wyznaczonych pracowniach.

Uczniowie mieli za zadanie zdobycie szturmem zamku i przetransportowania do niego wody. Wskazywali koronowanych władców średniowiecza. Wykazali się szeroką wiedzą przy rozwiązywaniu krzyżówki „Rzemieślnicy w średniowieczu”. Wzięli udział także w zajęciach praktycznych - warsztatach ceramicznych i tkackich. Wcielili się w skrybów, wykazali się przy tym dużą wytrwałością w odwzorowaniu tekstu średniowiecznych mnichów, pisząc gęsim piórem z użyciem atramentu. Nie mieli również problemów w rozwiązaniu quizu dotyczącego jadła, które stało na średniowiecznych stołach. Podobnie dużą znajomość historii Polski pokazali w zadaniu dotyczącym wypraw książęcych. Musieli też, oczywiście zapamiętać treści Statutów Mazowieckich, z czym doskonale poradziły sobie najstarsze klasy Gimnazjum nr 2.

Zwieńczeniem tej niezwykłej lekcji były pokazy walk rycerskich, zaprezentowane przez członków Wesołej Kompanii. Ten ciekawy program udało się zorganizować dzięki wsparciu finansowemu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Autorką scenariusza zajęć, przy akceptacji i zaangażowaniu dyrekcji Gimnazjum nr 2, była Anna Kowalska-Wątor.

Maciej Frankowski
maciej.frankowski@sochaczew.pl

 

A A A
28.04.2017
godz.22:45
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt