przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
262195 odwiedzin
Jeśli chcemy pomagać, róbmy to mądrze

W ostatnim czasie skrzynki pocztowe mieszkańców Sochaczewa zalała korespondencja rozesłana przez fundacje zajmujące się niesieniem pomocy osobom potrzebującym. Z podobną korespondencją, od dwóch fundacji, zgłosiła się do nas czytelniczka, której czujność wzbudziły ostatnie doniesienia o wyłudzeniach.

Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie szybkiego dziennikarskiego śledztwa. Pomocna okazała się wiedza, że legalnie działające ogólnopolskie fundacje powinny zadbać o zdobycie statusu OPP (Organizacji Pożytku Publicznego), który można uzyskać w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Znając KRS danej organizacji, możemy ustalić, czy taki status otrzymała, czy na przykład o jego uzyskanie się ubiega.

Jak się okazało, obie fundacje, które sprawdzaliśmy, należą do OPP, więc działają legalnie i zajmują się niesieniem pomocy potrzebującym. Następnym krokiem było dotarcie do ich rocznego sprawozdania finansowego. Do składania takiego sprawozdania zobowiązane są wszystkie OPP.

Tu pojawił się problem, ponieważ jedna z fundacji należy do OPP dopiero od lutego tego roku, więc jej roczne sprawozdanie nie pojawiło się jeszcze na stronach ministerialnych. Fundacja ta nie publikuje takiego sprawozdania również na swojej stronie internetowej.

W przypadku drugiej fundacji, ze sprawozdania finansowego wynika, że jest na pewno bardzo skuteczna w pozyskiwaniu środków finansowych na swoją działalność, bo udało się jej zebrać prawie 2,5 mln zł. Lwią część tych środków, bo ponad 2 mln zł pochłonęła działalność pozapomocowa fundacji (pensje pracowników, organizacja zbiórek itp.), a na pomoc potrzebującym spożytkowano niecałe 300.000 zł. Fundacja działa legalnie, powinniśmy mieć jednak świadomość, że z każdych 20 zł przekazanych tej organizacji, do potrzebujących trafi około 1,30 zł.

Nie twierdzimy, że sprawozdanie finansowe każdej z fundacji, rozsyłających blankiety z przekazem pieniężnym, wyglądają podobnie. Podpowiemy tylko, że jeżeli ktoś naprawdę chce pomóc i mieć pewność, że jego pieniądze zostaną dobrze spożytkowane, może skorzystać z wykazu sprawdzonych organizacji działających na terenie Sochaczewa, który co pewien czas publikujemy na łamach „Ziemi Sochaczewskiej”. (seb)

 

A A A
14.05.2017
godz.11:05
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt