przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
338471 odwiedzin
Partner wszedł na rynek

Od tygodnia trwa zmiana operatora zajmującego się sochaczewskimi śmieciami. Konsorcjum Remondis&Zebra zastępuje firma Partner. W całym mieście wymieniane są pojemniki na śmieci, ustalono też nowy harmonogram odbioru odpadów. Przygotowaliśmy kompendium wiedzy na temat sytuacji na rynku śmieciowym.

Wybór operatora zajmującego się sochaczewskim rynkiem śmieciowym to dla samorządu poważne wyzwanie. O tym, jak duże, świadczą liczby. Na terenie miasta rozmieszczonych jest około 5600 pojemników na odpady komunalne. Obecnie śmieci odbierane są z 260 punktów znajdujących się w obszarze zabudowy wielorodzinnej (wspólnoty i spółdzielnie) oraz sprzed 4735 domów prywatnych.

W połowie marca ratusz otworzył oferty firm, które starały się o kontrakt na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Po raz pierwszy od dawna do przetargu stanęła więcej niż jedna firma. Były to: Partner Gospodarka Odpadami oraz dotychczasowy operator - konsorcjum Remondis&Zebra.  Pierwsza z firm za trzyletnią współpracę zażądała  blisko 15.150 tys. zł. Drugi z oferentów przedstawił propozycję droższą o prawie 1,6 mln zł, bo opiewającą na ponad 16.730 tys. zł.  Przetarg wygrała firma Partner. Sochaczewskie konsorcjum złożyło jednak odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, co przedłużyło procedurę. Dopiero w piątek 21 kwietnia zapadł wyrok. Izba oddaliła wszystkie zarzuty. Decyzja KIO oznaczała koniec procedury i potwierdzała, że przetarg ogłoszony przez miasto przeprowadzono bez zastrzeżeń.

- Procedura w KIO zajęła trochę czasu. Gdyby Remondis&Zebra nie złożyło odwołania, moglibyśmy planowo przystąpić do wprowadzania na rynek nowego operatora. Z powodu opóźnienia musimy pracować intensywniej. Staramy się działać tak, by zmiana była jak najmniej odczuwalna dla przeciętnego mieszkańca. W ostatnim tygodniu kwietnia firma Partner rozpoczęła dystrybucję pojemników na osiedlach zabudowy wielorodzinnej. Od 4 maja firma rozwozi pojemniki mieszkańcom posesji jednorodzinnych. Liczę na to, że operacja ta potrwa około dwóch tygodni - mówi naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Agnieszka Tomaszewska. - Ponieważ jednocześnie należące do niej pojemniki będzie odbierało konsorcjum Remondis&Zebra. Informacje na ten temat trafiły już do właścicieli nieruchomości. Co zrobić, jeżeli terminy odbioru starego i dostarczenia nowego się nie pokrywają?

- Przede wszystkim należy wystawić pojemnik ze śmieciami w wyznaczonym przez Remondis&Zebra terminie. Jeżeli nie mamy jeszcze nowego pojemnika od firmy Partner, śmieci gromadzimy w workach i wystawiamy do odbioru zgodnie z obowiązującym harmonogramem - wyjaśnia Agnieszka Tomaszewska, którą zapytaliśmy, jak idzie wymiana pojemników.

- Na dzień 8 maja praktycznie wszystkie pojemniki w zabudowie wielorodzinnej zostały wymienione. Jeszcze tylko w pojedynczych wspólnotach nie pojawiły się kosze Partnera. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, to oceniam stan wymiany na 70 proc. Nie rozpoczęła się natomiast jeszcze operacja podstawiania pojemników na śmieci segregowane. Dopóki się nie pojawią, mieszkańcy mogą wrzucać odpadki segregowane do normalnych koszy. Operator odbierze je, tak jak inne i nie spowoduje to naliczenia dodatkowych opłat - wyjaśnia Agnieszka Tomaszewska.

Agnieszka Poryszewska
agnieszka.poryszewska@sochaczew.pl

 

 

A A A
10.05.2017
godz.10:58
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt