przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
338475 odwiedzin
Centrum Chodakowa wkrótce wypięknieje

Przed długim majowym weekendem burmistrz ogłosił przetarg na renowację parku w Chodakowie, który jest pierwszym etapem większego projektu zakładającego rewitalizację terenów rekreacyjnych nad Utratą. Na oferty firm zainteresowanych kontraktem miasto czeka do 12 maja. Jeśli uda się wyłonić wykonawcę robót, ten na ich przeprowadzenie będzie miał czas do 30 października.

Miasto szuka firmy, która zajmie się kompleksową restauracją zabytkowego parku podworskiego przy ul. Chopina, wpisanego już w 1962 roku do rejestru zabytków. Renowacji ma być poddane 1,1 hektara terenu.

- Park i przylegający do niego plac zabaw to centralne miejsce rekreacji mieszkańców Chodakowa. Chcemy tam upiększyć zieleń, wymienić nawierzchnię alejek spacerowych, przebudować oświetlenie, stworzyć centralny skwer z podświetlaną fontanną, wymienić chodniki i wyznaczyć ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy Hotelowej. Zakres prac jest duży i liczę, że ich efekt będzie zadowalający – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, jesienią park, alejki, miejsca postojowe przy ul. Hotelowej, cały przebudowywany obszar stanie się dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Zieleń i alejki
Istotnym elementem projektu jest zieleń. Trzeba wykonać pielęgnację drzew, w tym zabytkowych, na nowo wszystko zaaranżować, dokonać dosadzeń. Obecnie w parku rośnie około 180 drzew, przede wszystkim akacje, klony, kasztanowce, lipy i świerki. Większość z nich posadzono po II wojnie, zaledwie trzynaście jest starszych i ma od 70 do 100 lat. Wszystkie prace konsultowane będą szczegółowo z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Warszawie, Delegatura w Płocku.

Do wymiany jest nawierzchnia wszystkich alejek, które docelowo wykonane będą z mieszaniny kruszyw mineralnych utwardzonych żywicą. Tak przygotowana nawierzchnia jest odporna na uszkodzenia, zmywanie a jednocześnie przepuszcza wodę. Projekt przewiduje zastosowanie żwiru rzecznego w kolorze jasno-beżowym. Tym sposobem utwardzone będzie niema 1200 m2 ścieżek. Mimo licznych zmian nadal 80 procent powierzchni parku pozostanie zielone.

Fontanna
Nowa chodakowska fontanna będzie podobna do tej z placu Kościuszki. Ma być płaska, wyposażona w sześć gejzerów strzelających wodą na wysokość 2 - 5 metrów i podświetlana lampkami LED. Ponieważ w wybranym modelu wysokość strumieni wody można ustawić w odpowiednią sekwencję, pod nią dostosować zmianę barw światła, pozwali to na tworzenie choreografii i spektakli „światło-woda”. Fontanna zajmie ok. 28 m2, a utwardzony plac wokół niej 63 m2.

Ulica Hotelowa i ścieżka
Nie do poznania zmieni się sama ulica Hotelowa, obecnie utwardzona asfaltem, pod którym znajduje się trylinka. Projekt zakłada usunięcie obydwu warstw, wykonanie nowej podbudowy i wyłożenie Hotelowej grafitową kostką brukową.

- Mimo że jest tam dość wąsko, projektantom udało się wzdłuż drogi wygospodarować sześć miejsc postojowych – mówi odpowiadający za miejskie inwestycje wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski.

Miłośników jednośladów zapewne ucieszy, że nie zapomniano o ścieżce rowerowej, która przebiegnie wzdłuż ulicy Hotelowej i połączy już istniejącą ścieżkę w Pasażu Duplickiego z ulicą Grunwaldzką. Wymianie ulegną również dwa chodniki – przy Hotelowej oraz wzdłuż ulicy Chopina.

Oświetlenie i mała architektura
Przebudowana będzie sieć oświetlenia, tzn. w parku zawiśnie 28 nowoczesnych, energooszczędnych opraw LED-owych. Wymienione zostaną cztery latarnie przy Hotelowej, gdzie zobaczymy osiem opraw oświetlającymi ulicę i biegnącą obok ścieżkę rowerową.

Z parku zniknie 27 starych i stanie 30 jednolitych, stalowych ławek trwale związanych z gruntem. Jak czytamy w projekcie, mają one mieć prostą, współczesną formę. Podobnie pojemniki na śmieci zastąpi zestaw dwunastu jednakowych koszy stalowych z wyjmowanymi wkładami i daszkami zabezpieczającymi przed opadami deszczu. Wyposażenie uzupełni pięć stalowych stojaków rowerowych z gumową osłoną zabezpieczającą przed porysowaniem roweru.

Na razie za swoje
Przypomnijmy, że renowacji mają być poddane wszystkie trzy sochaczewskie parki – w Chodakowie, przy ul. Traugutta i obok szkoły muzycznej, jednak na tak duży projekt potrzebne są środki unijne. Wniosek o dotację ratusz złożył już wiele miesięcy temu, przeszedł całą ścieżkę oceny merytorycznej i formalnej, zyskał pozytywną opinię ekspertów, lecz na razie na nasz projekt zabrakło pieniędzy. Oznacza to, że park w Chodakowie modernizowany będzie (przynajmniej na razie) w stu procentach za pieniądze z budżetu miasta.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl

 

 

A A A
10.05.2017
godz.20:46
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt