przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307502 odwiedzin
O emeryturach i edukacji

 

Poseł Maciej Małecki zaprosił w poniedziałek rano dziennikarzy lokalnych mediów na konferencję prasową. Głównymi tematami było podwyższenie przez Sejm w miniony piątek wieku emerytalnego oraz wniosek klubu parlamentarnego PiS dotyczący odwołania minister edukacji Krystyny Szumilas.

Parlamentarzysta ustosunkował się do piątkowej decyzji Sejmu, przypominając, że rząd przeforsował głosami PO – PSL – Ruch Palikota ustawę o podwyższeniu do 67 lat wieku emerytalnego oraz zrównania go dla kobiet i mężczyzn. Zaprezentował przy tym, jak głosowali posłowie z naszego okręgu. Przeciw byli: Maciej Małecki, Wojciech Jasiński, Robert Kołakowski i Marek Opioła – wszyscy reprezentujący PiS. Pozostali parlamentarzyści głosowali „za”.

Maciej Małecki przypomniał, że PiS wielokrotnie wskazywało, aby rezerw finansowych na reformę emerytalną szukać (na wzór rządu Węgier) w „głębokich kieszeniach” – bankach, funduszach inwestycyjnych, przepisach dotyczących zagranicznych sieci handlowych. Zaznaczył przy tym, że nowe uregulowania są krzywdzące dla służb mundurowych, a zwłaszcza dla wyspecjalizowanych jednostek specjalnych, pracowników wywiadu, komandosów, saperów i podobnych specjalności, w których wiek i związana z nim sprawność fizyczna odgrywa istotna rolę.

Podstawowym zarzutem, jaki formułuje PiS w kontekście reformy emerytalnej, jest zatajenia przez Platformę Obywatelską  pomysłów na drastyczne zmiany podczas kampanii wyborczej. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości uważają, że tak naprawdę chodziło o skrócenie czasu pobierania emerytury przez Polaków.

Drugim tematem konferencji był wniosek złożony 11 maja do marszałek Ewy Kopacz o wyrażenie wotum nieufności wobec minister edukacji Krystyny Szumilas. W uzasadnieniu wniosku PiS czytamy: „ Półroczne urzędowanie Pani Minister to festiwal chaosu, niekompetencji, zaniechań, opóźnień i żenującej beztroski. (…) Tym bardziej, że przy większości błędnych decyzji, jakie podejmowała i podejmuje, arogancko odrzucała merytoryczne uwagi i propozycje zmian autorstwa opozycji i oraz projekty obywatelskie. Tak było w przypadku projektów ustaw  i rezolucji autorstwa KP PiS  o odroczeniu obowiązku szkolnego sześciolatków, przywrócenia weta kuratora oświaty przy likwidacji szkół czy przywrócenia liczby godzin historii w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Tak również stało się w przypadku obywatelskiego projektu ustawy o objęciu wychowania przedszkolnego subwencją oświatową”.

Maciej Małecki zarzucił minister edukacji odpowiedzialność za likwidację 2,5 tys. szkół w Polsce oraz pozbawienie kuratora oświaty możliwości weta wobec takich decyzji. Obarczył ją winą za zamieszanie z religią w szkołach, likwidacja historii oraz marginalizacja innych przedmiotów. Obecny na konferencji Arkadiusz Karaś, sekretarz lokalnego PiS i jednocześnie nauczyciel, twierdził, że szkoły mają dość reform. Chciałyby się wreszcie  skupić na dzieciach. Szef miejskich struktur PiS Dariusz Stachlewski do tych zarzutów dołożył problemy z praktykami szkolnymi i stałym obniżaniem poziomu wiedzy praktycznej w szkołach zawodowych oraz cedowanie na samorządy coraz większych obowiązków finansowych związanych z oświatą.

Poseł Małecki zwrócił także uwagę na raport Państwowej Inspekcji Sanitarnej dotyczący złych warunków lokalowych i sanitarnych panujących w polskich szkołach, a także ciągły wzrost przestępczości w placówkach oświatowych. Zdaniem wnioskodawców te i wiele innych zarzutów stanowią podstawę do odwołania Krystyny Szumilas. (sos)  

A A A
15.05.2012
godz.09:07
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt