przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307491 odwiedzin
Nowość w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie wprowadziła nowe oznaczenia książek. Pojawiły się na nich sygnatury obrazkowe, mające ułatwić korzystanie z bogatego księgozbioru.

Nanoszenie nowych oznaczeń jeszcze trwa, ale odwiedzający MBP mogą już zauważyć na książkach specjalne znaki graficzne przyporządkowujące je do jednej z kilkudziesięciu kategorii. Egzemplarze oznaczane są tematycznie, zgodnie z gatunkiem jako: dramat, horror, saga, romans, kryminał itd. Dokładny wykaz oznaczeń znaleźć można na stronie internetowej bibliotekamiejska.sochaczew.pl oraz oczywiście w samej placówce.

- Sygnatury obrazkowe umożliwiają szybkie odnalezienie na półkach książek o danej tematyce. Stanowią ułatwienie zarówno dla czytelników jak i pracowników, którym łatwiej będzie porządkować zbiory.  Ich naklejenie na grzbiecie książek daje jednoznaczną informację o treści. Identyczny obrazek będzie także widoczny w katalogu, w opisie danej pozycji. Dla wygody korzystania z sygnatur, ich słowne objaśnienie umieszczone będzie na grzbietach regałów. W najbliższym roku planujemy sukcesywnie umieszczać naklejki z obrazkami we wszystkich oddziałach i filiach MBP - powiedziała nam dyrektor Barbara Bronicz.

Pracownicy biblioteki przyznają, że wprowadzenie systemu to żmudna praca. Mimo tego zgodnie twierdzą, że wysiłek się opłaci. Odwiedzający MBP sochaczewianie przyznają, że znaki graficzne pomagają intuicyjnie poruszać się po księgozbiorze.

- To dopiero początek tego przedsięwzięcia, więc jest za wcześnie na to by je oceniać. Na pewno pierwsze próby wypadły obiecująco - mówi Elżbieta Maciątkiewicz z wypożyczalni dla dzieci. (ap)

 

 

A A A
02.05.2017
godz.12:57
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt