przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307492 odwiedzin
Uczniowie pisali jeden z ostatnich testów gimnazjalnych

Około 350 tysięcy uczniów klas III w całym kraju przystąpiło w ubiegłym tygodniu do egzaminu gimnazjalnego. W Sochaczewie pisało go prawie 290 uczniów uczęszczających do trzech prowadzonych przez miasto placówek oraz blisko 70 osób z gimnazjum w ZSO im. F. Chopina.

Był  to jeden z ostatnich sprawdzianów. Zgodnie z wprowadzaną reformą edukacji od roku szkolnego 2017/2018 rozpocznie się wygaszanie gimnazjów. Ostatnie egzaminy odbędą się w 2019 roku.

Test przeprowadzany był przez trzy kolejne dni. W środę uczniowie pisali egzamin z wiedzy humanistycznej, obejmujący blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie, a także zadania z języka polskiego. W czwartek odbył się egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej (biologii, chemii, fizyki oraz matematyki). W piątek gimnazjaliści pisali sprawdzian z języka obcego.

Jak powiedziała nam dyrektor Małgorzata Gorgis z Gimnazjum nr 1, uczniowie w jej szkole byli raczej zadowoleni z tego, jak poszedł im sprawdzian. Tradycyjnie najtrudniejszy był drugi dzień, w którym ocenie podlegały przedmioty ścisłe.

- Z moich rozmów z uczniami wynika, że dominowały pozytywne wrażenia. Co roku egzamin przebiega według pewnego kanonu, a jego konstrukcja jest powtarzalna. Czasem zdarzają się zaskakujące pytania. Tym razem na sprawdzianie z Wiedzy o Społeczeństwie dotyczyło ono zjawiska szarej strefy. Nie wszyscy uczniowie potrafili na nie odpowiedzieć - powiedziała nam Małgorzata Gorgis.

Z kolei Julia, uczennica Gimnazjum nr 2 mówi, że zgodnie z jej przewidywaniami, największą trudność sprawiły jej pytania z fizyki.

- Jestem raczej umysłem humanistycznym, więc część matematyczno-przyrodnicza była dla mnie dużym stresem. Sporo czasu poświęciłam na przygotowanie się, więc mam nadzieję, że będzie dobrze i uda mi się dostać do sochaczewskiego „Chopina” - powiedziała nam.

Za to Konrad z tej samej szkoły nie był zadowolony ze swojej pracy z języka polskiego.

- Pisałem o mocy sprawczej marzeń i, choć początkowo sądziłem że łatwo rozwinę ten temat, okazało się, że efekt końcowy nie za bardzo mi się podobał. Może jednak sprawdzający będą innego zdania - mówi z nadzieją z głosie.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, a jego wynik będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Podczas postępowania rekrutacyjnego brane będą pod uwagę także oceny na świadectwie szkolnym. (ap)

 

A A A
28.04.2017
godz.08:17
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt