przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307498 odwiedzin
SBO po raz piąty

Ratusz rozpoczął prace nad przygotowaniem kolejnej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Podobnie jak przed rokiem, do dyspozycji mieszkańców oddanych zostanie 1 150 000 zł. Projekt uchwały będzie poddany jeszcze konsultacjom społecznym, które rozpoczną się 28 kwietnia i potrwają dwa tygodnie.

Pierwszy etap otwartych konsultacji społecznych (przed stworzeniem projektu uchwały) już się odbył. W dniach 6-20 lutego każdy zainteresowany mieszkaniec czy organizacja pozarządowa mogła zaproponować, jak widzi budżet partycypacyjny w tegorocznej odsłonie. Przez dwa tygodnie Urząd Miejski oczekiwał na propozycje. Jednak do ratusza nie wpłynęła żadna uwaga, czy sugestia.

Drugi etap konsultacji, w którym będzie można zgłaszać uwagi do gotowego projektu uchwały, przeprowadzony będzie od 28 kwietnia do 12 maja. Swoimi uwagami można podzielić się za pośrednictwem formularza w wersji papierowej, który wraz z projektem uchwały będzie dostępny w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Sochaczewie, skorzystać z elektronicznej platformy konsultacyjnej, działającej pod adresem www.konsultacje.sochaczew.pl, lub bezpośrednio w Wydziale Kultury, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych UM, mieszczącego się w kramnicach miejskich (II piętro, pok. 313).

19 kwietnia w kramnicach miejskich odbyło się spotkanie zespołu roboczego, powołanego przez burmistrza, którego zadaniem było opracowanie regulaminu SBO na 2018 rok. W skład zespołu weszli: zastępca burmistrza Marek Fergiński (przewodniczący), przedstawiciele klubów radnych  Selena Majcher (PiS) i Marek Kosieradzki (SFS), przedstawiciel Sochaczewskiej Rady Sportu Piotr Cypel, Rady Działalności Pożytku Publicznego Iwona Woźnicka-Pietrzak i Powiatowej Izby Gospodarczej Marek Stępowski.

Zespół przygotował wstępny projekt uchwały, która po uwzględnieniu opinii zgłoszonych w ramach konsultacji społecznych, trafi na sesję Rady Miejskiej 24 maja. Zmian w porównaniu do poprzedniej edycji jest niewiele. Całkowita pula do podziału w SBO 2018 wyniesie 1 150 000 zł. Nadal obowiązywać będzie podział na tak zwane projekty małe (do 100 tys. zł) i duże (do 830 tys. zł). Zgłaszać projekty i głosować będą mogli mieszkańcy Sochaczewa, którzy ukończyli 16 lat. Zespół zaproponował natomiast, aby wydłużyć czas na składanie projektów (z dwóch miesięcy do 2,5) oraz okres głosowania (z dwóch tygodni do trzech). Kompletny harmonogram SBO 2018 poznamy za kilka dni.

Tymczasem przypomnijmy, że w całości lub częściowo w tym roku zostanie zrealizowanych siedem zwycięskich projektów z poprzedniej edycji SBO: remont łazienek szkolnych w Zespole Szkół w Sochaczewie oraz budowa parkingu przy tej placówce, szkolne boisko wielofunkcyjne przy ul. Hanki Sawickiej 5/7, modernizacja łazienek na I i II piętrze w starej części budynku Szkoły Podstawowej nr 3, boisko do siatkówki plażowej w Chodakowie, elektroniczne tablice wyników na stadionach MOSiR przy ul. Warszawskiej i Chopina, dofinansowanie działalności Klubu dla Rodzin „Wesoła Chata”.

Ratusz rozstrzygnął już przetarg na budowę parkingu przy miejskiej „siódemce”. Prace wykona  firma Agnes-Bud z Mistrzewic za kwotę 223,4 tys. zł. W ramach inwestycji położone zostanie ok. 1800 mkw kostki brukowej, 170 m krawężnika, oddanych będzie 60 stojaków na rowery, stanie ogrodzenie między parkingiem a szkolnym boiskiem. Prace będą prowadzone od 1 czerwca, a zakończą się najpóźniej 30 sierpnia tego roku. Pozostałe zwycięskie projekty SBO 2017 również będą realizowane w najbliższe lato. Więcej o tych przedsięwzięciach napiszemy w kolejnych wydaniach „Ziemi”.

 

 

A A A
04.05.2017
godz.08:46
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt