przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307500 odwiedzin
Nadchodzi czas na jednoślady

Sochaczew ogarnęło rowerowe szaleństwo. Gdy tylko zaczyna się wiosna, miasto zapełnia się miłośnikami jednośladów. Wszystko wskazuje na to, że tak będzie i w tym roku. Dla czytelników „Ziemi” przygotowaliśmy rowerowe kompendium i szereg rad od specjalistów od dwóch kółek.

Godzina spokojnej jazdy na rowerze pozwala bez większego wysiłku spalić około 500 kalorii.  Do tego dochodzą efekty zdrowotne: mięśnie pobierają zapasy energii z komórek tłuszczowych, dzięki czemu nie tylko chudniemy, ale też normalizuje się poziom cukru we krwi. Regularne przejażdżki (3-4 razy w tygodniu) pozwalają obniżyć poziom „złego” cholesterolu i podwyższyć „dobrego”. Równy, jednostajny wysiłek sprawia, że zwiększa się pojemność płuc, krew jest dotleniona, a serce lepiej pracuje. Dzięki temu poprawia się ogólna wydolność organizmu.  Jeżeli brakuje nam czasu, dobrze wyjść na rower nawet na 30 minut. Lepiej jednak, gdy przejażdżka trwa dłużej i jest mniej intensywna. Starajmy się więc pedałować w spokojnym, równym tempie, po prostej drodze, z prędkością około 15 km na godzinę.

Idealna możliwość wypróbowania dłuższego treningu to na początek udział w rajdzie rowerowym, szczególnie, że w Sochaczewie takich wydarzeń nie brakuje. Już 1 maja z pl. Kościuszki wystartuje V Sochaczewski Majowy Rajd Rowerowy organizowany przez ratusz oraz MOSiR. Jego główną atrakcją będzie piknik w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach. Więcej na ten temat piszemy w tekście obok. 18 czerwca odbędzie się VII Rodzinny Rajd Rowerowy „Od Juniora do Seniora” starostwa powiatowego. Piknik i meta ulokowane będą w Kozłowie Biskupim, na terenie wypożyczalni kajaków „Stodoła nad Bzurą”. Trasa rajdu przebiegać będzie m.in. ulicami Sochaczewa, a także przez gminy: Sochaczew i Nowa Sucha. Pod koniec wakacji, jak co roku od 17 lat, odbywa się Rodzinny Rajd Rowerowy im. Tadeusza Krawczyka po Ziemi Sochaczewskiej. To wspólne przedsięwzięcie posła Macieja Małeckiego, Stowarzyszenia Odnowy Sochaczewa „Zamek”, burmistrza Piotra Osieckiego, starosty Jolanty Gonta, MOSiR oraz Gminy Brochów. Współorganizatorami imprezy jest rodzina patrona Tadeusza Krawczyka i Fight Club Dragon.

W mieście systematycznie rozwijana jest sieć ścieżek rowerowych. Powstają one przy wszystkich ważniejszych, remontowanych ulicach: Staszica, Płockiej, Traugutta czy Warszawskiej na odcinku prowadzącym do centrum handlowego „Sonata Park”. Podobnie jak w większości polskich miast, daleko nam do standardów państw europejskich, gdzie jeżdżenie na rowerze na zakupy, do pracy czy szkoły jest czymś nie tylko naturalnym, ale i dobrze widzianym. Z roku na rok widać jednak w tym względzie postęp. Przed nami remonty m.in. ulic 15 Sierpnia, Licealnej, Chopina i Trojanowskiej. W każdym z tych przedsięwzięć przewidziano również budowę ścieżek.

Warto też wspomnieć o tym, że wokół naszego miasta od wielu lat wytyczone są i funkcjonują z powodzeniem turystyczne trasy rowerowe: Szlak Jagiełły (cztery warianty), „Wędrówki z Fryderykiem po Ziemi Sochaczewskiej” (trzy warianty), „Trakt Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą”, „Szlak Chopinowski” (trzy warianty), Kampinoski Szlak Rowerowy (uwzględnia aż 11 dodatkowych wariantów) oraz „Olenderski Szlak Turystyczny nad Środkową Wisłą”. Ich dokładny przebieg, mapy i wszelkie niezbędne informacje, które warto znać przed wyruszeniem w drogę, znaleźć można na portalu sochaczew.pl w części „Turysta”, zakładka „Vademecum turysty”.

Agnieszka Poryszewska
agnieszka.poryszewska@sochaczew.pl 

A A A
29.04.2017
godz.09:26
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt