przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240221 odwiedzin
Cztery kilometry w miesiąc

Takiego tempa ekipy budowlane nie miały od dawna. Przez półtora miesiąca firma asfaltująca na zlecenie miasta kolejne drogi osiedlowe zajęła się prawie czterema kilometrami ulic. A to tylko część tegorocznych zamierzeń.

Na razie „Drogami zamiast błota” objęto ulice: Lipową (110 m), Sosnową (110 m), Akacjową (110 m)  i Olchową (110 m), leżące na terenie Malesina, ulice Jaworową (145 m)  i Radiową (550 m) z Karwowa, ul. Wypalenisko (630 m) i Jagiellońską (300 m) z dzielnicy Wypalenisko, Mireckiego (400 m) i Daleką (360 m) z Boryszewa, Rybną (350 m) i Połaniecką (90 m) z Rozlazłowa, a także Kilińskiego (260 m) z dzielnicy Chodaków. Na wszystkich już ułożono lub za kilka dni pojawi się asfalt. Dwie kolejne drogi - Zygmunta Starego i Bolesława Śmiałego, o długości 285 metrów, utwardzono tłuczniem.

- W ostatnich dniach ekipy budowlane zajmowały się ulicą Rybną, jej odcinkiem od mostu do ulicy Zamkowej, a także stykającą się z Rybną ulicą Połaniecką. Wykonawca umieścił tam wpusty kanalizacji deszczowej. Podobnie od wpustów rozpoczęła się przebudowa 260 metrów ulicy Kilińskiego - mówi Dariusz Dobrowolski, z-ca burmistrza odpowiadający za sprawy inwestycyjne.

Efekty widać w każdej dzielnicy
O siódmej edycji programu rozmawiano w czasie ostatniej sesji rady miasta, 24 marca. Radni pytali o postęp prac w dzielnicach i możliwość wpisania do tegorocznego planu kolejnych ulic. Burmistrz Piotr Osiecki wyjaśnił, że prace idą sprawnie, a efekty poprzednich sześciu edycji widać w każdej dzielnicy.

- Co roku asfaltem utwardzamy co najmniej kilkanaście ulic. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że kilkadziesiąt jeszcze czeka. Proszę się nie niepokoić, na pewno nie zamkniemy tego programu w tym roku. Sądzę, że największe problemy rozwiążemy do końca przyszłego, a w tym ponad 20 ulic, mających dziś nawierzchnię gruntową, zyska asfalt - deklarował burmistrz.

Przypomniał, że „Drogi zamiast błota” wystartowały siedem lat temu. Jaki był punkt wyjścia? Ze 120 km ulic około 60 kilometrów to były drogi gruntowe, leszowe, piaszczyste. 50 procent ulic w mieście nie było w żaden sposób utwardzonych.

- Tych dróg na szczęście ubywa i to coraz szybciej. Co więcej, prowadzone prace wywołują zrozumiałe emocje. Jeśli ludzie nie widzieli w obrębie osiedla żadnej utwardzonej drogi, rezygnacja powodowała, że machali ręką. Dziś, gdy na dziesięć ulic sześć ma już asfalt, mieszkańcy czterech pozostałych, gruntowych, przychodzą i pytają - dlaczego nie my, kiedy nasza ulica? Chciałbym uspokoić, program jest prowadzony i sami Państwo widzicie jego efekty w każdej z dzielnic - podsumował Piotr Osiecki.

5,5 mln zainwestowane przez MZDW
Równolegle z miastem prace drogowe prowadzą też dwie ekipy budowalne działające na zlecenie Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Jedna zabrała się za wymianę i budowę nowego chodnika przy ul. 15 Sierpnia, druga wylewa przyczółki pod tymczasowy most na Pisi (w drugim etapie powstanie most docelowy). Koszt tych zadań to niemal 5,5 mln zł.

Jak informuje radny sejmiku mazowieckiego Mirosław Adam Orliński, budowa mostu na Pisi, finansowana przez samorząd Mazowsza, po pewnych trudnościach idzie teraz zgodnie z planem.

- Most tymczasowy o nośności czterdziestu ton będzie gotowy do końca kwietnia, więc rozwiąże problem z dojazdem ciężarówek do pobliskiej strefy przemysłowej. Za trzy tygodnie na trasy obsługujące dzielnicę Malesin i dalej Kozłów Biskupi będą mogły też wrócić duże autobusy ZKM - mówi radny wojewódzki. - Jeśli zaś chodzi o remont ul. 15 Sierpnia, to w pierwszym etapie przebudowywany jest chodnik. Drugi etap to frezowanie starej i wylanie nowej warstwy asfaltu. Nie chcieliśmy prowadzić tych prac jednocześnie przede wszystkim dlatego, by nie zamykać drogi. Przy etapowaniu można z niej swobodnie korzystać. Na 15 Sierpnia prace od pierwszego dnia idą zgodnie z założonym harmonogramem - dodaje Mirosław Adam Orliński.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl

 

A A A
11.04.2017
godz.19:33
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt