przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
239449 odwiedzin
Jan Nowicki w hołdzie papieżowi

Wybitny aktor, wraz z zespołem De Profundis. zaprezentował się w spektaklu poetycko-muzycznym „Co może jeden człowiek”. Nawiązywał on do kluczowych wydarzeń z życia Jana Pawła II.

Koncert papieski odbył się w niedzielę 2 kwietnia w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Chodakowie i przyciągnął publiczność z całego miasta. W ten sposób uczczono zbliżającą się 12 rocznicę śmierci Karola Wojtyły. Organizatorami wydarzenia byli burmistrz Piotr Osiecki i ks. Józef Staszewski, proboszcz chodakowskiej parafii.

Ci którzy wzięli udział w koncercie, mogli przeżyć jeszcze raz wędrówkę papieża-Polaka, tym razem jednak opowiedzianą niezwykłą liryką i pięknymi jazzowymi dźwiękami. „Co może jeden człowiek” jest to bowiem autorski spektakl poetycko-muzyczny przygotowany przez aktora Jana Nowickiego z muzyką jazzmenów: Cezarego Chmiela, Marka Stryszowskiego, Jacka Kaczmarskiego. Wkomponowana jest w niego poezja Jana Pawła II, ks. Jana Twardowskiego, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza i samego aktora – Jana Nowickiego. On też zajął się oczywiście scenariuszem i reżyserią spektaklu. „Co może jeden człowiek” nawiązuje do najważniejszych wydarzeń z życia Karola Wojtyły, m.in. przedwczesnej śmierci matki, powołania kapłańskiego, dnia wyboru na papieża oraz momentu, gdy na placu św. Piotra w Rzymie Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca. Formuła w przejrzysty sposób prowadzi widza przez życie Karola Wojtyły i przybliża emocje towarzyszące mu na jego poszczególnych etapach. Uzupełnia ją muzyka, często w nieszablonowych aranżacjach. Do najbardziej charakterystycznych zaliczyć można np. „Mury” Jacka Kaczmarskiego w wersji jazzowo – rapowej. W chodakowskim kościele padło też wiele istotnych, wartych zapamiętania słów, jak cytat z Jana Pawła II: Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd” . (ap)

A A A
03.04.2017
godz.13:45
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt