przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240026 odwiedzin
Długo oczekiwana inwestycja policji

Budowa komendy sochaczewskiej policji nabiera tempa. Zgodnie z harmonogramem prac, funkcjonariusze przeniosą się do nowego budynku przy ul. 1 Maja w 2019 roku.

Działka przy ulicy 1 Maja czekała na rozpoczęcie inwestycji od 9 lat. Przez ten czas niejednokrotnie pojawiały się informacje, że budowa ruszy lada chwila, jednak za każdym razem coś sprawiało, że przedsięwzięcie było odkładane na kolejny termin.

Sytuacja była o tyle trudna, że sochaczewski ratusz już 9 lat temu przekazał atrakcyjną działkę w samym centrum miasta do skarbu państwa. Okoliczne samorządy powiatu zabezpieczyły w swoich budżetach środki, które miały wspomóc przedsięwzięcie. Tymczasem teren w centrum miasta porastało zielsko.

 Dopiero niedawna interwencja pochodzącego z Sochaczewa ministra Macieja Małeckiego u szefa MSW Mariusza Błaszczaka sprawiła, że inwestycja ruszyła pełną parą.

Budowa nowego budynku komendy pochłonie nieco ponad 17 mln zł i została powierzona firmie POLAQA z Piaseczna. W ramach kontraktu powstanie trzykondygnacyjny budynek z częściowym podpiwniczeniem. Wszystkie te poziomy biurowca połączą trzy klatki schodowe i duża, ośmioosobowa winda.

W podpiwniczeniu powstaną m.in. szatnie z natryskami, oddzielne dla żeńskiej i męskiej załogi oraz magazyn amunicji i broni. Parter zajmą biura i wydział prewencji, a także około 100-metrowa przestrzeń dla interesantów. Na tym piętrze powstanie również pięć pokoi dla osób zatrzymanych, w tym jeden tzw. „niebieski” dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych.

Pierwsze piętro zajmą przede wszystkim pomieszczenia biurowe. Każde z nich przeznaczone zostanie dla dwóch do trzech funkcjonariuszy. Na tym piętrze swoje biura będą mieli komendant powiatowy i jego zastępca. Powstanie tu także pokój okazań z weneckim lustrem.

Na drugim piętrze znajdzie się miejsce dla Izby Pamięci.

Obiekt przystosowany będzie oczywiście do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie zabraknie odpowiednich podjazdów i wind dla osób na wózkach inwalidzkich. Na każdej kondygnacji powstanie też specjalna łazienka.

Projekt wykonany przez sochaczewską firmę Zespół Usług Projektowych zakłada także liczne udogodnienia poza głównym gmachem. Dla obsłużenia 24 policyjnych samochodów powstanie 220 metrowy garaż. Godne warunki otrzymają także policyjne psy.

Na rozległej działce przy ul. 1 Maja sam budynek nowej komendy będzie zajmował jedną czwartą przestrzeni. Kolejne 25 proc. przeznaczone zastanie na zieleń. Pozostała część pokryta zostanie drogami wewnętrznymi i parkingami. Interesanci dostaną się na teren jednostki od ul. 1 Maja. Powstanie także drugi, służbowy wjazd od ul. Ułanów Jazłowieckich. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, policjanci przeniosą się do nowej komendy w połowie 2019 roku.

Sebastian Stępień
sebastian.stepien@sochaczew.pl 

A A A
03.04.2017
godz.08:13
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt