przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240225 odwiedzin
Umocnienie skarpy na finiszu

Prace związane z umocnieniem i zabezpieczeniem osuwiska za cmentarzem parafialnym przy ul. Traugutta zbliżają się powoli do końca. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja zostanie zakończona do końca kwietnia.

Zakres zleconych prac, których wykonania za blisko 4,5 mln zł podjęła się firma Strabag, obejmował m.in. usunięcie roślinności, zabezpieczenie powierzchni zbocza przy wykorzystaniu gwoździ gruntowych i stalowej siatki, zabezpieczenie skarpy przy wykorzystaniu gwoździ (kotew) gruntowych o długości 15 m, pokrycie skarpy stalową geosiatką i jej gwoździowanie.

Zimą prace zostały częściowo wstrzymane. Powodem była niesprzyjająca pogoda - zamarzniętego gruntu nie można było odpowiednio kształtować. Utrudnieniem w robotach był też wysoki poziom rzeki i wód gruntowych. Wszystko przebiega jednak zgodnie z harmonogramem. Do połowy marca tego roku na terenie prowadzonej inwestycji wykonano ok. 600 kotew, umieszczonych w pięciu rzędach. Zdemontowano już ogrodzenie cmentarza. W najbliższych dniach na szczycie skarpy wiercone będą dwa ostatnie rzędy na kotwy.

- Skarpa została w pełni uformowana, jej gabaryty już się nie zmienią. Stawianie dolnego muru żelbetonowego zostało ukończone. Wykonano wszystkie studnie sieci odwodnienia i drenażu, do zrobienia pozostały jedynie powierzchniowe koryta odwadniające. Obecnie na jej nawierzchni układana jest geowłóknina i trwa etap zasypywania skarpy narzutem kamiennym. Następnie wykonane zostaną nasadzenia, które jednocześnie zwiększą jej stabilność i będą stanowić element ozdobny. W maju po zakończeniu inwestycji przeprowadzone będą prawdopodobnie jeszcze dodatkowe kosmetyczne prace, związane m.in. z odwodnieniem ul. Moniuszki - mówi naczelnik Wydziału Inwestycji i Modernizacji UM, Urszula Cielniak.

Przedsięwzięcie umocnienia skarpy jest szczególnie ważne, bowiem samorząd miejski planuje w przyszłości szereg inwestycji nad Bzurą i w okolicach wzgórza zamkowego. W minionym sezonie z  powodzeniem działała tam wypożyczalnia kajaków, a w najbliższe lato na plaży miejskiej utworzone zostanie miejsce przeznaczone do kąpieli. W kolejnych latach planowana jest modernizacja dawnej przystani oraz nabrzeża w kierunku ul. Podzamcze.

Maciej Frankowski
maciej.frankowski@sochaczew.pl

 

 

A A A
29.03.2017
godz.08:47
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt