przejdź do Sochaczew.pl
214531 odwiedzin
Ikona Matki Bożej Częstochowskiej w Sochaczewie

Wędrówkę po ziemi sochaczewskiej rozpoczęła kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, jednego z najważniejszych symboli wiary chrześcijańskiej. Do tej pory odwiedziła parafie dekanatu boryszewskiego, w najbliższych dniach trafi do miejskich świątyń w Karwowie, Chodakowie, Trojanowie i Sochaczewie. Przybycie obrazu poprzedzą Misje święte w każdej z parafii. To czas przygotowania na przyjęcie jasnogórskiego wizerunku oraz do nadchodzących Świąt Wielkiejnocy.

We wrześniu 2016 r. obraz przybył do diecezji łowickiej. Odwiedził już m.in. parafie w Żyrardowie, Skierniewicach, Rawie Mazowieckiej. Teraz przyszedł czas na Sochaczew.

Warto tu dodać, że nie chodzi o jakąś zwykłą kopię. Na zlecenie kardynała Stefana Wyszyńskiego wykonał ją  Leonard Torwirt z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W maju 1957 r. prymas Wyszyński zawiózł kopię do Rzymu, gdzie poświęcił ją papież Pius XII. 26 sierpnia tego samego roku, w święto Matki Bożej Częstochowskiej, nastąpił symboliczny obrzęd „pocałunku”, czyli zetknięcia Cudownego Obrazu z jego kopią. Od tego czasu podróżuje ona po polskich parafiach.

5 marca wizerunek Czarnej Madonny dotarł do Boryszewa, gdzie witała go wspólnota parafialna, biskup łowicki F.A. Dziuba oraz władze Sochaczewa. Ważnym elementem Mszy świętej było zawierzenie miasta Matce Bożej, Królowej Polski. Zawierzenia dokonał burmistrz Piotr Osiecki.

Z Boryszewa obraz wyruszył do pozostałych parafii dekanatu boryszewskiego (m.in. do Kozłowa Biskupiego i Szlacheckiego oraz Rybna) a także sochaczewskiego (m.in. do Brochowa, Młodzieszyna i Kątów). Od 18 do 21 marca odwiedzi kolejno: kościół św. Brata Alberta w Karwowie, parafię św. Józefa Robotnika w Chodakowie, świątynię Narodzenia NMP w Trojanowie i na końcu parafię św. Wawrzyńca.
Przybycie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej do parafii św. Wawrzyńca poprzedzą Misje św. Rozpoczną się w piątek 17 marca i potrwają do środy 22 marca. Proboszcz Piotr Żądło zachęca do udziału w Misjach, które mogą być dobrą okazją do przygotowania się na nadchodzące święta wielkanocne. Zostaną one połączone z rekolekcjami wielkopostnymi, a poprowadzą je ojcowie pijarzy.

Piątek będzie dniem odnowienia wiary spod znaku krzyża. Oprócz mszy i nauk dla dzieci, młodzieży i dorosłych (według harmonogramu), na 19.30 zaplanowano Drogę Krzyżową ulicami miasta oraz poświęcenie krzyży.

Sobota będzie dniem rodziny, podczas którego odbędzie się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, a o godz. 11 swoje święto będą miały pary obchodzące jubileusz 25 i 50 lat wspólnego pożycia. Z kolei wieczorem, o 19.30, w kościele spotkają się małżeństwa niesakramentalne.

Od soboty do wtorku o godz. 21 będziemy mogli uczestniczyć w Apelu Maryjnym, a codziennie skorzystać z sakramentu pokuty.

Na niedzielę w parafii zaplanowano dzień wspólnoty, w którym wierni będą czcić Eucharystię. O 16.30 proboszcz zaprasza rodziców z maleńkimi dziećmi oraz przyszłe matki. Wszyscy oni otrzymają specjalne błogosławieństwo.

W poniedziałek dalszą część rekolekcji (według harmonogramu) będą mieli uczniowie oraz dorośli. Jest to także dzień poświęcony chorym i miłosierdziu. O godz. 12.30 zaplanowano mszę z namaszczeniem chorych, o 18 - z błogosławieństwem chorych Najświętszym Sakramentem.

We wtorek 21 marca o godz. 16.45 powitamy w parafii obraz. Wierni będą go oczekiwać przed cmentarzem przy ul. Traugutta, po czym zostanie on procesyjnie wniesiony do kościoła. O godz. 17 rozpocznie się msza św. koncelebrowana przez biskupa pomocniczego diecezji łowickiej Wojciecha Osiala. Liturgię uświetni chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej oraz orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie. Wieczorem rozpocznie się całonocne czuwanie grup parafialnych, wypełnione modlitwą i śpiewem. Punktualnie o północy rozpocznie się Eucharystia z udziałem księży i sióstr zakonnych pochodzących z naszej parafii. A śpiewać będzie Schola Art Cameral.

Kolejny dzień pobytu obrazu w Sochaczewie otworzą godzinki do Matki Bożej, a od 8.15 swoje nabożeństwa (wg harmonogramu) będą miały szkoły. Od 13.30 wierni będą mieli czas na indywidualne czuwanie przy obrazie, a o 15 rozpocznie się Msza św. dziękczynna za nawiedzenie obrazu, po czym odbędzie się jego uroczyste pożegnanie.

Jolanta Sosnowska
jolanta.sosnowska@sochaczew.pl

 

"Według słownika języka polskiego peregrynacja (od łacińskiego peregrinatio) oznacza pielgrzymkę do miejsc świętych lub dłuższą wędrówkę.
W Kościele katolickim zwykło się tak określać przenoszenie lub przewożenie przedmiotów kultu, np. obrazów."

Cudowny obraz łaskami słynący

Ikona Matki Boskiej Częstochowskiej to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli chrześcijaństwa, otoczony szczególnym kultem religijnym przez Kościół katolicki oraz Cerkiew prawosławną.

Historycy opisują wizerunek jako ikonę w typie Hodegetrii (Matka Boża wskazująca drogę), wykonaną na płótnie naklejonym na trzy sklejone ze sobą deski lipowe. Obraz ma wymiary 122,2x82,2 cm.

Jasnogórski wizerunek kryje wiele tajemnic. Nie znamy autora pierwowzoru Cudownego Obrazu, choć w tradycji chrześcijańskiej utrwalił się przekaz, że wykonał go św. Łukasz Ewangelista na deskach ze stołu w domu Maryi w Jerozolimie. Następnie, za sprawą cesarza Konstantyna, obraz trafił do świątyni w Konstantynopolu, gdzie zasłynął licznymi łaskami. Stamtąd powędrował na Ruś. Odnaleziony na zamku w Bełzie, który, jak głosi legenda, dzięki obrazowi został uratowany przed najazdem Tatarów, ostatecznie trafił do Częstochowy. Co prawda nie była ona miejscem docelowym, bo wizerunek Czarnej Madonny podróżował do Opola, ale konie ciągnące wóz z obrazem zatrzymały się w okolicach wzgórza, gdzie osiedlili się paulini. W ten sposób Cudowny Obraz trafił na Jasną Górę.

I w tym miejscu zaczyna się udokumentowana historia pobytu ikony w Częstochowie. Źródła mówią najczęściej o 1384 r., kiedy to zawisła nad ołtarzem kościoła w zakonie paulinów. Od początku przyciągała tłumy wiernych i licznych pątników, w podzięce zostawiających dary wotywne. Przed Cudownym Obrazem modlili się królowie i książęta, którzy także nie przyjeżdżali z pustymi rękoma. Obraz ozdabiano złotymi i srebrnymi elementami, drogocennymi sukienkami, których kilka zachowało się do dzisiaj, koronami. To narażało klasztor na napaści, a obraz na  zniszczenie, czego dowodem są blizny na twarzy i szyi Matki Bożej.

Kilkakrotnie, dla bezpieczeństwa, obraz ukrywano i w tym czasie bywał poddawany naprawom. Z czasem osłonięto go metalową zasłoną, a później także specjalną szybą.

Wizerunek Czarnej Madonny przez wieki odgrywał wielką rolę w życiu narodu. Z najnowszej historii obrazu i klasztoru należy odnotować Jasnogórskie Śluby Narodu z 1956 r. Przygotował je uwięziony w Komańczy prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Mimo jego nieobecności i prób udaremnienia wydarzenia przez służbę bezpieczeństwa, w obecności miliona pielgrzymów, wygłoszono je 26 sierpnia 1956 r. Trzysta lat po pierwszych Ślubach Jasnogórskich, złożonych przez króla Jana Kazimierza, ponownie oddano w opiekę Matce Bożej Polskę i jej mieszkańców.

Do historii przeszły także „aresztowania” obrazu i jego potajemne wywożenie. Z okazji Milenium Chrztu Polski w 1966 r. trwała peregrynacja po Polsce kopii słynnego wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Służby peerelowskie próbowały udaremnić kult obrazu, zatrzymując go pod strażą na Jasnej Górze. Kilkakrotnie rewidowano samochody przewożące obraz z miasta do miasta i siłą go odbierano. Nie przyniosło to oczekiwanych przez państwo efektów, bo jeszcze większą gorliwość i wzburzenie wiernych wywoływała nieobecność obrazu lub wystawianie na widok publiczny pustych ram przepasanych kirem.
(opr. sos)

Obraz odwiedzi wszystkie sochaczewskie parafie

W sobotę 18 marca o godz. 17.00 obraz Matki Bożej Częstochowskiej dotrze do parafii św. Brata Alberta w Karwowie. Przybędzie z Kątów ulicą Płocką i Gawłowską. Wierni powitają obraz na ulicy Gawłowskiej przy kapliczce św. Brata Alberta. Następnie będzie procesja do kościoła i msza święta z odczytaniem aktu zawierzenia miasta. Obraz odjeżdża 19 marca ok. 16.45 ulicami Gawłowską, Chodakowską i Mostową.

W niedzielę 19 marca o godz. 17.00 obraz dotrze do parafii św. Józefa Robotnika w Chodakowie. Powitanie zaplanowano przy rondzie Jana Pawła II. Tu też odbędzie się procesja i msza święta z aktem zawierzenia.

W poniedziałek 20 marca, o 16.45 ulicami Chopina i 600-lecia obraz odjedzie w kierunku parafii w Trojanowie. W kościele  NNMP powitanie zaplanowano na godzinę 17.00. Wierni spotykają się przed świątynią przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki.

We wtorek 21 marca o 16.45 obraz opuści Trojanów i przejedzie do kościoła MB Różańcowej w parafii św. Wawrzyńca. Przybędzie od strony ulicy Licealnej, o 17.00 powitany zostanie przed cmentarzem przy ulicy Traugutta. Dzień później obraz wyruszy do Brzozowa.

Peregrynację ikony Matki Bożej Częstochowskiej po sochaczewskich parafiach poprzedzą Misje św. rozpoczynające się zazwyczaj na trzy dni przed przybyciem obrazu.

A A A
16.03.2017
godz.23:26
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość