przejdź do Sochaczew.pl
207410 odwiedzin
Komu mieszkanie komunalne?

Od początku marca 2017 r. najniższa emerytura wzrosła o ponad 117 złotych, do 1000 zł. Jak szacują eksperci, skok minimalnego świadczenia odczuje ok. 1,5 mln Polaków. Jego wysokość może mieć wpływ na wydłużenie listy osób oczekujących na przydział lokalu komunalnego lub socjalnego, gdyż w dużej mierze decydują o tym dochody rodzin.

Jak mówi Agnieszka Kupryjaniuk, naczelnik Wydziału Lokalowego w UM, by osoba mogła trafić na listę oczekujących na mieszkanie komunalne, jej dochód nie może przekroczyć 125 procent najniższej emerytury w rodzinach wieloosobowych (od 1 marca to 1.250 zł/osobę) lub 175 procent w przypadku osoby samotnej (1.750 zł). Na tej samej zasadzie od marca wzrosły kryteria dochodowe dla rodzin starających się o przydział lokali socjalnych. By trafić na listę oczekujących, dochód miesięczny w rodzinie wieloosobowej nie może przekroczyć 550 zł/osobę (55 procent minimalnej emerytury), a dla gospodarstw jednoosobowych 700 zł.

- Samorząd pomaga rodzinom niewydolnym finansowo, które nie są w stanie wynająć lokalu na wolnym rynku. Mamy obowiązek zatroszczyć się o osoby w naprawdę trudnej sytuacji i to robimy - wyjaśnia Agnieszka Kupryjaniuk.

Mieszkania socjalne
O przydział mieszkania socjalnego mogą się ubiegać osoby w wyjątkowo trudnej sytuacji - sieroty, bezdomni, rodziny niezaradne życiowo. Podstawową sprawą badaną przy tworzeniu corocznej listy najemców jest ich status materialny. Od 1 marca dochody osoby samotnej nie mogą przekroczyć 700 zł brutto, czyli 70 procent najniższej emerytury, a w rodzinie wieloosobowej 550 zł brutto na osobę (55 procent najniższej emerytury).

Obecnie przeciętny czas oczekiwania na przydział lokalu wynosi od 4 do 6 lat. Umowę z najemcą miasto zawiera na 5 lat. Po upływie tego okresu można umowę przedłużyć, jeżeli rodzina nadal znajduje się w trudnej sytuacji i nie zalega z opłatami czynszowymi. Do lokali socjalnych trafiają także osoby, wobec których sąd wydał nakaz eksmisji. W 2016 roku w Sochaczewie wykonano 76 wyroków z orzeczonym nakazem opróżnienia i opuszczenia  lokali.

Brak wygód - niższy czynsz
Ostatni raz stawki czynszu w mieszkaniach komunalnych wzrosły w połowie 2015 roku. Podstawowa stawka za metr kwadratowy to obecnie 6,88 zł, jednak płaci ją tylko kilka procent lokatorów, gdyż zdecydowana większość korzysta z całego katalogu czynników obniżających.

Od kilku lat ZGK, ustalając indywidulaną stawkę czynszu, udziela od stawki bazowej obniżki dotyczące: wyposażenia technicznego i położenia lokalu. Jeśli w budynku nie ma centralnego ogrzewania, czynsz obniżany jest o 15 proc., gdy do budynku nie doprowadzono wody - o kolejne 15 procent. Pozostałe pięć zniżek nalicza się, gdy najemcy korzystają ze wspólnych kuchni, łazienek i wc (-10 proc), w lokalu nie ma bieżącej wody (-10 proc.), usytuowany jest na parterze lub ostatniej kondygnacji budynku (-10 proc), mieszkanie składa się z odrębnych izb, np. jedna z nich znajduje się po drugiej stronie korytarza (-15 proc.), budynek przeznaczony jest do rozbiórki (-50 proc.). Tylko w jednym przypadku ZGK podwyższa czynsz o 10 procent, gdy w budynku jest ciepła woda.

W efekcie bazowa stawka, 6,88 zł/m2, naliczana jest 8 proc. lokatorów, kolejne 7 proc. zajmujących najlepiej wyposażone lokale płaci więcej, zaś reszta najemców wnosi na konto ZGK ok. 5 zł/m2.

- Podobnie jest z czynszami w lokalach socjalnych. Zdecydowana większość najemców płaci symboliczne 1,72 zł za m2 powierzchni użytkowej, co przy trzydziestometrowym lokalu daje 50 zł miesięcznie. Tylko w nowych budynkach przy ul. Trojanowskiej 64 i ul. Towarowej 6 stawka jest wyższa, sięga 3,44 zł za 1m2 - podkreśla Agnieszka Kupryjaniuk.

Czynsz niższy o 50%
Rodziny o niskich dochodach, zajmujące lokale mieszkalne (socjalne zostały wyłączone) administrowane przez ZGK, mogą się ubiegać o obniżenie czynszu. Tak zdecydowała rada miasta. Podstawą do zmniejszenia opłat jest trudna sytuacja materialna rodziny. Decyzję o obniżce czynszu na okres 12 miesięcy wydaje burmistrz na pisemny wniosek najemcy. Po upływie roku, jeśli sytuacja finansowa nie ulegnie poprawie, można złożyć kolejny wniosek.

- Czynsz w lokalach mieszkalnych może być mniejszy o 25 do nawet 50 procent, w zależności od dochodów rodziny, a dla najsłabiej zarabiających czy rencistów to naprawdę duża ulga. Gdy osoba samotna utrzymuje się za 1000,00 zł. brutto, może liczyć na 50 procentową ulgę. Jeśli przyjmiemy, że zajmuje 30-metrowe mieszkanie, miesięcznie zaoszczędzi około 110 zł - wyjaśnia wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski.

Istnieją cztery progi dochodowe dla rodzin i jednoosobowych gospodarstw domowych.
- gdy w gospodarstwie domowym wieloosobowym dochód na 1 osobę wynosi nie więcej niż 75 proc. najniższej emerytury (obecnie to 750 zł) - obniżka 50 proc.
- gdy w gospodarstwie domowym wieloosobowym dochód na 1 osobę wynosi od 75 do 100 proc. najniższej emerytury (od 750 do 1000 zł) - obniżka 25 proc.
- gdy w gospodarstwie domowym jednoosobowym dochód na osobę wynosi od 80 do 100 proc. najniższej emerytury (od 800 do 1000 zł) - obniżka 50 proc.
- gdy w gospodarstwie domowym jednoosobowym dochód na osobę wynosi od 100 do 130 proc. najniższej emerytury (od 1.000 do 1.300 zł) - obniżka 25 proc.

Najemca ubiegający się o obniżenie czynszu nie może mieć zaległości w opłatach, a jedynym wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy najemca podpisał porozumienie z ZGK o ratalnej spłacie długu i dotrzymuje tych zobowiązań.

Dodatki mieszkaniowe i energetyczne
Bardzo poważną formą wsparcia dla lokatorów są dodatki mieszkaniowe, z których korzystają rodziny o niskich dochodach, wielodzietne, seniorzy. Na ten cel ratusz wydaje rocznie 1,2-1,4 mln zł, przy czym średnio co trzeci dodatek trafia do lokatorów zajmujący mieszkania komunalne. Z dodatków korzystają też osoby mieszkające w blokach zarządzanych przez wspólnoty, spółdzielczych, zakładowych a nawet prywatnych.

Od kilku lat najubożsi mogą się starać o dodatki energetyczne. Biorąc pod uwagę wymagania tego ogólnopolskiego programu, średnio jeden dodatek to 15 zł. W budżecie przeciętnej rodziny taka oszczędność jest niemal niezauważalna, ale dla samotnych, żyjących z jednej renty seniorów, to duża kwota. W 2015 roku miasto przyznało niemal 4.600 dodatków (66 tys. zł), rok wcześniej było ich 2.700 (podzielono 40,5 tys. zł).

- na koniec ubiegłego roku Zakład Gospodarki Komunalnej administrował 589 mieszkaniami.
- gmina posiada dwadzieścia osiem własnych budynków, w których znajduje się 456 mieszkań. Ich średnia powierzchnia to 32,5 m2.
- z 589 mieszkań 109 znajduje się w budynkach wspólnot mieszkaniowych.
- z 589 mieszkań 195 to lokale socjalne.
- najwięcej mieszkań socjalnych jest na osiedlu Korczaka (51),  w blokach przy al. 600-lecia 84 (39), w budynku przy Grunwaldzkiej 10 (26)  i budynkach przy Długiej (25).
- przeciętna powierzchnia lokalu socjalnego to 29,2 m2
- 23 procent lokali socjalnych zajmowanych jest bez tytułu prawnego. Najczęściej oznacza to, że lokatorowi za długi wypowiedziano umowę najmu.

A A A
19.03.2017
godz.14:55
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość