przejdź do Sochaczew.pl
207412 odwiedzin
Pomysły na 15 Sierpnia i Licealną

Wydzielony pas dla rowerów na całej długości, kanalizacja deszczowa, pozostawienie większości drzew, zwężenie pasa dla samochodów i nowe chodniki – to w skrócie plan dla „nowej” ulicy 15 Sierpnia. Ratusz szykuje się do przebudowy swojego odcinka tej ulicy. Trwają również prace planistyczne dla Licealnej.

W ubiegłym tygodniu w ratuszu odbyło się kolejne robocze spotkanie z przedstawicielami biura projektującego remont ulicy Licealnej i miejskiego odcinka 15 Sierpnia między LO Chopina a obwodnicą. Główne założenia i propozycje architektów przedstawił właściciel biura „A4 Projekt” Dominik Kącki.

Jak mówił, proponowane zmiany w ulicy 15 Sierpnia i Licealnej mieszczą się w dostępnym pasie drogowym, zatem nie będzie trzeba wykupować prywatnych działek. W ulicy 15 Sierpnia najpierw dobudowana zostanie kanalizacja deszczowa, potem wymieniony asfalt, a na zwężonej jezdni znajdą się dwa pasy ruchu dla rowerów. Ostatni etap to budowa chodników. W ulicy Licealnej, po stronie dawnego przedszkola kolejowego, gdzie dziś działa centrum edukacji Muzeum Stacja, powstanie nowy chodnik, a po przeciwnej stronie drogi, obok chodnika, zmieści się jeszcze dwukierunkowa ścieżka rowerowa.

Prace nad projektem ruszyły pod koniec ubiegłego roku. Jego ostateczna wersja, wraz z niezbędnymi pozwoleniami i uzgodnieniami, będzie gotowa w połowie sierpnia.

- We wrześniu złożymy wniosek o dotację z rządowego Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na przebudowę tych dwóch ulic. Mam nadzieję na partnerstwo ze starostwem. Z ulicą 15 Sierpnia styka się bowiem powiatowa ulica Okrzei i jej zarządca czyli starostwo chce przebudować to skrzyżowanie, poprawić bezpieczeństwo, w tym odsunąć od ulicy 15 Sierpnia przejście dla pieszych – mówi burmistrz Osiecki.

Nie można wykluczyć, że prace na ul. 15 Sierpnia zostaną podzielone co najmniej na dwa etapy, ponieważ gruntowny remont niemal dwóch kilometrów drogi, nawet z 50 procentowym dofinansowaniem zewnętrznym, to bardzo poważne wyzwanie finansowe. Przebudowa 1,7 km ulicy Staszica kosztowała niemal 7 mln, zatem można zakładać, że koszt 15 Sierpnia może przekroczyć nawet 10 mln.

Wkrótce powinien się rozpocząć remont odcinka ulicy 15 Sierpnia administrowanego przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Chodzi o półtorakilometrowy fragment trasy 705 między szkołą w Kozłowie a skrzyżowaniem Inżynierskiej, Kościńskiego i Boryszewskiej w Sochaczewie. Jej przebudową, w tym 800 metrów leżących w granicach miasta, zajmie się DROGOMEX z Pruszkowa (939 tys. zł). Umowę z wykonawcą MZDW podpisał 15 lutego. MZDW zlecił wymianę krawężników, regulację studzienek kanalizacyjnych, ułożenie chodnika biegnącego od ulicy Inżynierskiej w kierunku Kozłowa (lewa strona 100 m, prawa strona 450 m), usunięcie wierzchniej warstwy asfaltu i wylanie dwóch nowych – wyrównawczej i ścieralnej. Prace potrwają do końca czerwca.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl

 

 

A A A
28.02.2017
godz.15:01
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość