przejdź do Sochaczew.pl
214366 odwiedzin
„Dwójka” ma 100 lat

Od kilku miesięcy w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Sochaczewie trwają przygotowania do wyjątkowego wydarzenia w historii placówki, która w tym roku obchodzić będzie stulecie istnienia. Główne uroczystości zaplanowano na listopad, a my już dziś przypominamy historię jubilatki.

Historia „dwójki” sięga 1917 roku. Wtedy założono jednoklasową szkołę, która przez dwa lata mieściła się w lokalu Akcyjnego Towarzystwa Fabryki Sztucznego Jedwabiu w Boryszewie. W 1920 roku wydzierżawiono na 10 lat dom pana Przedpełskiego, przeznaczając go na szkołę. Zajęcia odbywały się również w budynku cegielni w Boryszewie, domu państwa Olejnickich przy ul. Fabrycznej oraz domu państwa Bechcickich przy ul. Miłej. W rezultacie kilkuklasowa szkoła mieściła się w czterech oddalonych od siebie o około 1 km budynkach, które były zupełnie nieprzystosowane do nauczania dzieci.

Pierwszym kierownikiem szkoły w latach 1917-1923 była pani Waleria Kotecka. Kolejnym, w latach 1923-1926, pan Nowicki, a następnie, od 1926 roku pan Czesław Skuza. W 1933 roku na potrzeby szkoły oddano budynek państwa Krakowiaków przy ulicy Okrzei 8. Wreszcie cała szkoła mieściła się w jednym miejscu.

Potem przyszły trudne czasy wojenne. Ówczesny kierownik, pan Skuza, zadbał o zabezpieczenie majątku szkoły, a po wojnie, dzięki jego staraniom, utworzono siedmioklasową szkołę podstawową, w której pan Skuza nadal pełnił swoją funkcję.

Od września 1953 roku nowym kierownikiem szkoły został pan Henryk Kobierecki. Dzięki jego zaangażowaniu i staraniom całej lokalnej społeczności, 8 stycznia 1958 roku szkołę przeniesiono do nowego budynku, wtedy przy ulicy Dzierżyńskiego 44 (obecnie 15 Sierpnia), w którym szkoła mieści się do chwili obecnej. Jak na tamte czasy, była to świetnie wyposażona, nowoczesna i przestronna placówka. Warto tu wspomnieć pracownię robót ręcznych, którą prowadziła pani Teodozja Kurek, osoba o nieprzeciętnych zdolnościach artystycznych i wielkim talencie pedagogicznym. Dzięki jej pracy, uczniowie odnosili sukcesy w wielu konkursach plastycznych.

13 października 1963 roku ufundowano dla szkoły pierwszy sztandar z napisem „Nauka Honor Ojczyzna”. Szczególnym wydarzeniem dla całej społeczności było nadanie szkole imienia Marii Konopnickiej, które miało miejsce w 1997 roku, co zbiegło się z obchodami osiemdziesiątej rocznicy jej powstania.

13 grudnia 1993 roku oddano do użytku uczniów klas 0-III budynek po Zakładowym Domu Kultury w Boryszewie. Z uwagi na niż demograficzny, a co za tym idzie mniejszą liczbę dzieci, w roku 2003 uczniowie klas 0-III powrócili do macierzystej placówki. W roku 2005 przeprowadzono termomodernizację budynku. Niezwykle potrzebnym przedsięwzięciem było utworzenie w 2010 roku małego szkolnego placu zabaw z funduszy rządowego programu Radosna Szkoła.

W 2014, w ramach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego wybudowano w szkole nowoczesne boisko do piłki koszykowej i zewnętrzną siłownię, a dwa lata później, w ramach tego samego programu, szkoła zyskała nowoczesne boisko do piłki nożnej wraz z bieżnią lekkoatletyczną. Poprawiło to znacznie warunki do uprawiania sportu nie tylko uczniom naszej szkoły, ale także mieszkańcom całej dzielnicy.

Dzięki zaangażowaniu kolejnych dyrektorów szkoły: Janiny Grzegorzewskiej, Franciszka Korzeniowskiego, Marka Wiszyńskiego, Haliny Kłos, Stanisława Danielewicza, Janiny Sitkiewicz, Mirosława Łyszczyka oraz Hanny Celedy, szkoła w Boryszewie cały czas się rozwijała i wychowywała kolejne pokolenia uczniów. Od 1991 r. „dwójką” kieruje niezmiennie dyrektor Hanna Celeda, której praca przyczyniła się nie tylko do lepszego wyposażenia szkoły, ale i przeprowadzenia jej przez trudne zmiany w systemie szkolnictwa na przestrzeni ostatnich lat. (opr. sos)

A A A
08.02.2017
godz.14:51
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość