przejdź do Sochaczew.pl
213846 odwiedzin
Dodatkowe 1,5 mln na drogi

W ostatnich dniach grudnia wojewoda mazowiecki opublikował ostateczną listę projektów, które w 2017 roku otrzymają dofinansowanie z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej, tego samego z którego remontowano most na Bzurze, a wcześniej ulicę Staszica. Z siedmiu wniosków złożonych przez samorządy ziemi sochaczewskiej do realizacji zakwalifikowano tylko jeden, choć dla mieszkańców Sochaczewa szczególny – pierwszy etap remontu ulicy Trojanowskiej. 

Jesienią 2016 roku ogłoszono nabór wniosków do tegorocznej edycji Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. Powiaty mogły złożyć dwa projekty, miasta i gminy po jednym. Zwycięskie pomysły mogły liczyć na 50-procentowe dofinansowanie z państwowej kasy, jednak nie wyższe niż na kwotę 3 mln zł. Samorządy z naszego powiatu przygotowały siedem wniosków – gmina Teresin chciała przebudować 3,5 km drogi w Szymanowie i Maurycewie, Rybno zgłosiło 1,2 km drogi w Zofiówce, Młodzieszyn ulicę Kruczą, gmina Sochaczew 1,5 km trasy między Rozlazłowem a Kątami. Miasto starało się o 1,5 mln zł na dalszy remont ulicy Płockiej, z kolei powiat ubiegał się o pieniądze na czterokilometrowy odcinek trasy biegnącej ze Starej Suchej, przez Wikcinek do Kościelnej Góry oraz gruntowny remont ul. Trojanowskiej. I to właśnie ten ostatni projekt, jako jedyny, znalazł się na ostatecznej liście rankingowej wojewody.

I etap Trojanowskiej
Na Trojanowską powiat ma otrzymać 2.616.000 zł dofinansowania. Dotacja to 50 procent kosztów. Resztę będą musiały dorzucić z własnych budżetów samorządy. Wstępne uzgodnienia są takie, że miasto wyłoży 1.480.000 zł  (28,28 proc.), a powiat 1.136.000 zł (21,72 proc.). Ostateczne kwoty będą znane dopiero po rozstrzygnięciu przetargu. Plan zakłada gruntowny remont niemal kilometrowego odcinka Trojanowskiej - od skrzyżowania z al. 600-lecia do skrzyżowania z ul. Łąkową. Wybudowane zostaną chodniki, ścieżka rowerowa, przebudowane i rozbudowane będą skrzyżowania z al. 600-lecia, z ul. Łąkową i pięć z drogami lokalnymi. Powstaną zatoki autobusowe. Projekty techniczne są gotowe, zatem, po podpisaniu umowy z wojewodą, starosta Jolanta Gonta będzie mogła ogłaszać przetargi i wiosną wprowadzać ekipy na plac budowy. Zgodnie z zasadami programu, prace mogą potrwać najdłużej do końca 2017 roku.

Więcej na drogi osiedlowe
W tegorocznej edycji Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej konkurencja była wyjątkowo ostra. Pomiędzy zwycięskie samorządy wojewoda rozdzielił 76,5 mln zł, natomiast miasta i gminy złożyły wnioski zakładające, że trafi do nich 172 mln zł wsparcia. Już te dwie liczby pokazują, jak wiele projektów komisja musiała odrzucić. Jednak, jak zapewnia burmistrz Piotr Osiecki, pieniądze odłożone w tegorocznym budżecie na ulicę Płocką, nasz 1,5 milionowy wkład własny, ratusz nadal chce wydać na drogi, ale lokalne.

- Pod koniec stycznia odbędzie się sesja rady miasta. Zaproponuję radnym, aby kwotą 1,5 mln wesprzeć program „Drogi zamiast błota”. To sprawi, że następnych kilka osiedli odczuje znaczną poprawę stanu dróg – mówi burmistrz.

W minionym roku, gdy jednocześnie prowadzono prace na dwóch rondach w Chodakowie i przy Żyrardowskiej oraz na moście na Bzurze, część mieszkańców skarżyła się na paraliż drogowy. W tym roku, po odłożeniu na bok prac na Płockiej, nie powinno dojść do podobnych sytuacji, choć i tak poważne remonty prowadzone będą w kilku punktach miasta. 2017 rok to remont ulicy Trojanowskiej, odcinka ul. 15 Sierpnia od granic miasta do jej skrzyżowania z Inżynierską i Kościńskiego, budowa nowego mostu na Pisi oraz generalna przebudowa ulicy Chodakowskiej.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl

ZDANIEM BURMISTRZA:
Nie raz na forach internetowych czytałem, że powinniśmy modernizować jedną ważną arterię rocznie, a nie dwie-trzy jak obecnie. Docierają do mnie też sygnały, że miasto, powiat i MZDW robią na drogach za dużo w jednym czasie. Cieszę się jednak, że znacznie więcej osób podziela mój pogląd, że warto sięgać po pieniądze z zewnątrz, korzystać z każdej nadarzającej się okazji, bo realizujemy inwestycje procentujące latami. Zdaję sobie sprawę, że są problemy z ruchem wahadłowym, na dojazd do szkoły trzeba planować kilka minut więcej, ale z drugiej strony, kto dziś pamięta np. o wymianie asfaltu wokół placu Obrońców Sochaczewa, zamkniętej ul. 1 Maja, Reymonta, Wąskiej? Czy nie patrzymy z dumą na ulicę Traugutta, Warszawską, Staszica, na dwa rozbudowane ronda i most? Dzięki współpracy samorządów w 2-3 lata mamy szansę zmienić wygląd ulicy Trojanowskiej, Chodakowskiej, Chopina, Licealnej, 15 Sierpnia. Kierowcy otrzymają także zupełnie nowy most na Pisi o nośności 40 ton.

A A A
19.01.2017
godz.15:47
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość