przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240221 odwiedzin
Kolędy na pięciu kontynentach

Święta Bożego Narodzenia to magiczny moment, w którym rodzima tradycja scala ludzi i pozwala cieszyć się czasem spędzonym z najbliższymi, najczęściej przy suto zastawionym stole. Jednakże wspólny posiłek to nie wszystko, bo nakarmić też trzeba złaknione kultury dusze. Sochaczewskie Centrum Kultury przygotowało dla mieszkańców nietuzinkowy prezent: „Koncert Kolęd Polskich na Pięciu Kontynentach” pod patronatem burmistrza Piotra Osieckiego.  

W koncercie, który odbył się 26 grudnia, wystąpiła doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka, pedagog oraz profesor Akademii Muzycznej w Krakowie Maria Pomianowska wraz ze swoją Orkiestrą LutoSłowianie. Cudownym brzmieniom wydobywanym przez artystkę na instrumentach takich jak: sarangi, suka biłgorajska, er-hu, gadułka czy fidelii, towarzyszyły flety europejskie i azjatyckie, balafon, ngoni, kora, tabla, didjeredoo, czeng. Całość otulona została zaś prostym, niewyszukanym śpiewem i słowami kolęd polskich, których historia rozpoczęła się w czasach dawno zapomnianych, gdy Tatarzy i Turcy podbijali Europę, przynosząc rytmy, opowieści i melodie Bliskiego Wchodu.

Słuchając tych różnorodnych kompozycji, opartych na tak wielu skalach, przeplatanych wykładem prof. Pomianowskiej, ręce same rwały się do wybijania taktów kolęd: „Dzisiaj w Betlejem”, „Jezus Malusieńki”, „Gdy śliczna panna”. Muzyka polska po raz kolejny okazała się być tym unikatowym skarbem naszego kraju, w którym odnaleźć możemy elementy wielu kultur.

Koncert został nagrodzony gromkimi oklaskami licznie przybyłej publiczności. Dowodzi to, że takie wydarzenia kulturalne, łączące mieszkańców naszej małej ojczyzny, odbywając się w święta, powinny na stałe wpisać się w kalendarz kulturalny naszego miasta. (awa)

 

A A A
01.01.2017
godz.09:45
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt