przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240391 odwiedzin
2 miliony na lepsze drogi

Za nami szósty sezon programu „Drogi zamiast błota”, prowadzonego przez Urząd Miejski. W tym roku kosztem 1,2 mln zł utwardzono kolejne cztery i pół kilometra sochaczewskich ulic, zdecydowaną większość asfaltem. Ponadto za 463 tys. zł wymieniono stare płyty lub ułożono nowe chodniki na długości ponad dwóch kilometrów. W wielu punktach miasta zainstalowano nowe oświetlenie. Na ten cel ratusz wydał 200 tys. zł.

Od początku funkcjonowania wdrożonego w 2011 roku programu „Drogi zamiast błota”, miasto poprawiło nawierzchnię 218 ulic o łącznej długości niemal 55 km. Jak podkreślali mieszkańcy na niedawnych spotkaniach z burmistrzem, program znacząco poprawił komfort życia w mieście, ale jest jeszcze wiele do zrobienia.

- Krok po kroku wchodziliśmy tam, gdzie sytuacja była najtrudniejsza. Dziś mamy już osiedla, gdzie do asfaltowania została jedna droga, albo program już został zakończony. W tym roku na bieżące utrzymanie i poprawę nawierzchni dróg odkładamy aż 2,5 mln zł. Każda wolna złotówka, jaka pojawi się w budżecie, także trafi na ten cel - deklaruje burmistrz Piotr Osiecki.

Więcej asfaltu
Prace w ramach  tegorocznej edycji „Dróg zamiast błota” ruszyły wczesną wiosną. Nową nawierzchnię zyskały 22 ulice o łącznej długości czterech i pół kilometra. Asfalt wylano na Mieszka I, Spartańskiej, Wiśniowej, Robotniczej, Wołodyjowskiego, Równoległej, Cisowej, Sucharskiego, Wyszyńskiego, Spokojnej, Wodnej, Kwiatów Polnych, Bukowej, Medycznej, Krótkiej, Wczasowej (na dwóch odcinkach), Profilowej, Zalewowej i Jesionowej, natomiast tłuczeń wysypano na Konwaliowej, Sikorskiego i Pięknej.

Od początku program działa w oparciu o kilka założeń. Prace prowadzone są równomiernie we wszystkich dzielnicach, co pozwala uniknąć faworyzowania którejkolwiek części miasta. Do realizacji pierwsze kwalifikują się drogi uzbrojone w sieć kanalizacyjną, dzięki czemu, w czasie wykonywania indywidualnych przyłączy, nie dochodzi do zrywania niedawno położonego asfaltu.

Ponad dwa kilometry chodników
W 2016 roku wymieniono kilkanaście odcinków chodników w centrum Sochaczewa, ale powstały też zupełnie nowe poza nim. Z myślą o bezpieczeństwie osób chodzących na zakupy na rogatki miasta, ułożono chodnik biegnący od torów kolejki wąskotorowej aż do centrum handlowego „Sonata”. Powstał on dzięki decyzji radnych, którzy przychylili się do wniosku burmistrza o przekazanie na ten cel 250 tys. zł oraz dodatkowych 110 tys. na oświetlenie drogi (lampy stanęły na odcinku między ul. Żytnią, a rondem). Nowy chodnik biegnie po lewej stronie jezdni, idąc z miasta do Sonaty. Dodatkowo obok niego powstał oddzielny pas dla rowerów. W inwestycję partycypowała firma Carrefour, przekazując do budżetu miasta 50 tys. zł darowizny. Do wykonania chodnika wykorzystanych zostało 1520 m2 kostki. Ciąg pieszo-rowerowy wyposażony został przy tym w odpowiednie odwodnienie.

Nowymi chodnikami mogą cieszyć się również mieszkańcy ulic: Łuszczewskich, Senatorskiej (cztery odcinki), Niemcewicza, Batorego, Kochanowskiego, Żeromskiego, Polnej, Wojska Polskiego i Świerkowej. Wymieniono je również przy Gimnazjum nr 2, w okolicy miejskiego targowiska, przy ul. Słowackiego i Dąbrowskiego.

I nowe oświetlenie
Ponad 200 tys. zł ratusz przeznaczył na budowę nowych odcinków oświetlenia w kilku punktach miasta. Przetarg na wykonawstwo wygrała firma INST-EL z pobliskiego Lubiejewa. Lampy stanęły na wspomnianym już odcinku ulicy Warszawskiej, ale nie tylko. Budowa sieci i ustawienie lamp w ul. Pileckiego pochłonęły 19 tys. zł. Stanęły one również w ulicach Roweckiego i Bora Komorowskiego (24 tys. zł). To realizacja obietnicy złożonej przez burmistrza w trakcie spotkania z mieszkańcami Malesina. Następny duży projekt w tym pakiecie to przebudowa oświetlenia w ul. Piłsudskiego, na odcinku od ul. 1 Maja do ronda przy Licealnej, co pozwoli na doświetlenie chodnika dla pieszych przed ZS CKP i parkiem Garbolewskiego (ratusz czeka na pozwolenie na budowę).

Lampy stanęły także przy ul. Fabrycznej. Tam firma Budwex, na odcinku około 320 metrów, ustawiła dziewięć nowych słupów wyposażonych w energooszczędne oprawy. Firma zadbała też o przebudowę przyłącza energetycznego do budynku komunalnego przy Fabrycznej 1.
W 2017 roku miasto chce wyasfaltować kolejne 20 dróg osiedlowych, ma też w planach przebudowę oświetlenia w ulicy Chodakowskiej (odłożono na ten cel 140 tys. zł) oraz wspólnie z powiatem remont pierwszego odcinka Trojanowskiej (ratusz dołoży 1,5 mln).

Sebastian Stępień
sebastian.stepien@sochaczew.pl

A A A
04.01.2017
godz.10:02
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt