przejdź do Sochaczew.pl
206320 odwiedzin
Poeci walczyli o kałamarz

W piątkowy wieczór 25 listopada spotkali się twórcy i miłośnicy poezji. Okazją był VII Sochaczewski Turniej Jednego Wiersza o Kałamarz Metafor. Do kramnic przyjechali poeci z Warszawy, Łodzi, Skierniewic, choć najliczniej reprezentowane było nasze miasto i powiat.

Do konkursu organizowanego od lat przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sochaczewie oraz grupę Sochaczewskie Wieczory Literackie przystąpiło 35 autorów. Zanim zaprezentowali swoje wiersze, publiczność poznała jurorów tej edycji turnieju, czyli Roberta Miniaka – poetę, prozaika, członka Łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i przewodniczącego komisji, Jerzego Jankowskiego – poetę, prozaik, dziennikarza, animatora życia literackiego Żyrardowa oraz Marka Boczka – poetę, współzałożyciela Sochaczewskich Wieczorów Literackich.

Jak twierdzą pracownicy biblioteki, turniej był rekordowy pod względem ilości uczestników. To dowód na to, że impreza z roku na rok się rozrasta i przyciąga coraz więcej twórców spoza naszego terenu. W tym roku szczególnie dużo poetów przyjechało z Warszawy. Cieszy się z tego Tadeusz Hutkowski, sochaczewski poeta i współorganizator turnieju, twierdząc, że to podnosi prestiż imprezy, stwarza okazję do konfrontacji twórców z Sochaczewa z innymi poetami, nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń.

Prezentacji wierszy towarzyszył recital Agaty Zakrzewskiej z Warszawy, 22-letniej niedowidzącej wykonawczyni piosenki literackiej i poezji śpiewanej, która ma na swoim koncie wiele nagród za interpretacje tzw. piosenek z tekstem. Występ Agaty Zakrzewskiej świetnie wpisał się w charakter imprezy, był muzycznym przedłużeniem poetyckich prezentacji, z ogromnym akcentem na słowo.

Recital był też atrakcyjnym sposobem na wypełnienie oczekiwania na werdykt jury. Po długiej naradzie członkowie komisji postanowili nagrodę główną oraz Kałamarz Metafor 2016 przyznać Marcinowi Królikowskiemu za wiersz pt. „ Jesienne porządki”. Jury przyznało także trzy równorzędne wyróżnienia finansowe. Otrzymali je: Krzysztof Schodowski za wiersz pt. „Płonące żyrafy”, Agata Kornacka za wiersz pt. „Przedrostek” oraz Joanna Jagiełło za wiersz pt. „Wpadnij do nas kiedyś”. Nagrodę Publiczności zdobył w tym roku ks. Andrzej Kita za wiersz pt. „Wszystko przemija”. Nagrody przyznane w turnieju ufundowała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie.

Jolanta Sosnowska

A A A
29.11.2016
godz.12:30
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość