przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
244611 odwiedzin
A w sercu ciągle maj…

Już niebawem w Dziennym Domu Pomocy Społecznej rusza szeroko zakrojona akcja skierowana do seniorów. W najbliższych miesiącach, w jej ramach odbędzie się szereg imprez i spotkań. Zostaną one zorganizowane  nie tylko z myślą o osobach starszych. Jednym z ich celów jest także budowanie solidarności międzypokoleniowej.

 

Rok 2012 ogłoszony został Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy o szansach i wyzwaniach wiążących  się z wydłużającym się życiem.

- Dzięki partnerstwu zawiązanemu ze Stowarzyszeniem „Z Sercem do Wszystkich” udało nam się pozyskać środki zewnętrzne. Przyznaję, że nie było łatwo - powiedziała nam dyrektor DDPS Teresa Michałowska. - Na podobny pomysł wpadły też inne jednostki i instytucje. Ostatecznie nasze starania zakończyły się powodzeniem.

 

Czas twórczych seniorów

Z szacunków DDPS wynika, że tylko na terenie miasta mieszka około 5 tys. osób w wieku poprodukcyjnym. Już teraz zachęcają zainteresowanych przedsięwzięciem do kontaktowania się z DDPS.

- Projekt odbywać będzie się pod hasłem „A w sercu ciągle maj”. Będzie realizowany od 15 maja do 30 października - wyjaśnia Teresa Michałowska. - Obejmie zarówno imprezy masowe, jak i spotkania w bardziej kameralnym gronie. Niezależnie od formy, będziemy promować zdrowy styl życia i działać na rzecz poprawy jakości życia osób starszych. Chcemy pokazać, że są oni aktywni, twórczy, mają coś do powiedzenia.

Organizatorzy chcą zerwać ze stereotypem pasywnego i apatycznego staruszka. Niestety nadal pokutuje on w społeczeństwie. Tymczasem, z doświadczenia Teresy Michałowskiej i innych osób pracujących z seniorami, wynika zupełnie coś innego.

- Jednym z naszych pomysłów jest pokazanie, że osoby te mają swoje pasje, robią mnóstwo ciekawych rzeczy i wiele można się od nich nauczyć - usłyszeliśmy. - Jednym z elementów akcji „A w sercu ciągle maj…” będzie zorganizowanie całodniowej imprezy na placu Kościuszki. Odbędzie się w ramach „Sochaczewskiego Lata”. Chcemy, by wzięły w niej udział wszystkie środowiska seniorskie, czyli np. Uniwersytet Trzeciego Wieku czy Związek Emerytów i Rencistów.

 

Senior pasjonat

Podczas „Sochaczewskiego Lata” odbędą się oczywiście występy utalentowanych artystycznie seniorów. Główny nacisk ma być jednak położony na prezentowanie dokonań indywidualnych. Swoje pasje i osiągnięcia prezentować pasjonaci różnych dziedzin.

 - W Sochaczewie mamy utalentowanych plastyków, twórców rękodzieła artystycznego czy kolekcjonerów. Oni wszyscy będą mogli pokazać się na pl. Kościuszki - mówi Teresa Michałowska. - Chcemy, by zaprezentowało się tam jak najwięcej ludzi. 10 maja, między godz. 10 a 12, będziemy czekać na wszystkich zainteresowanych prezentacją swojego dorobku  w takiej formie  w siedzibie DDPS przy al. 600-lecia 90.

Oprócz „Sochaczewskiego Lata” dla seniorów zorganizowana zostanie kawiarenka internetowa. W korzystaniu z internetu będzie im pomagał wolontariusz. Odbędą się wykłady prowadzone przez lekarza oraz spotkania z pielęgniarką, podczas których zmierzyć będzie można poziom cukru oraz ciśnienie. Ponad  50 osób pojedzie do teatru. Odbędą się imprezy integracyjne - Majówka Seniora oraz obchody Międzynarodowego Dnia Seniora. 

Agnieszka Poryszewska

Więcej w najnowszej "Ziemi Sochaczewskiej".

A A A
29.04.2012
godz.09:54
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt