przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307493 odwiedzin
Darmowe leki dla seniorów

Jednym z flagowych programów, z którymi Prawo i Sprawiedliwość szło do zeszłorocznych wyborów, były darmowe leki dla osób, które ukończyły 75. rok życia. 1 września ta obietnica została spełniona, mimo że w bardziej skomplikowanym kształcie, niż niektórzy się spodziewali.

Najprościej mówiąc, bezpłatne leki przysługują seniorom jedynie we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jak wyjaśnia ministerstwo zdrowia na swoich stronach internetowych, „Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach”. Oznacza to, że ten sam lek może być płatny, bądź bezpłatny w zależności od tego, w leczeniu jakiej przypadłości ma zostać wykorzystany.

Przykładem jest grupa leków zawierających rivaroxabanum. Leki te będą bezpłatne dla osób borykających się z zakrzepicą żył głębokich oraz zatorowością płucną po ostrej zakrzepicy. Osoby, które chciałyby z pomocą tego preparatu pozbyć się widocznych żylaków, będą musiały za niego zapłacić. Jest to ważna informacja, bo lek kosztuje ponad 100 zł, co dla seniorów może stanowić duże obciążenie finansowe.

Leki bezpłatne są na recepcie opatrzonej literką „S”, ale dotyczy to tylko leków z zaznaczoną obok refundacją, lub nieoznaczonych. Specyfik oznaczony obok literką „X”, będzie w pełni płatny, nawet jeśli znajduje się na przygotowanej przez ministerstwo liście.

- Recepty wystawiane są przez lekarzy zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i według wytycznych NFZ określonych w ustawie - mówi Piotr Surowiak, kierownik apteki przy ul. Traugutta 3A. - Ceny leków refundowanych są jednakowe we wszystkich aptekach, a listę bezpłatnych leków dla seniorów 75+ określono w załączniku do ustawy. Niemniej jednak zdarzają się pacjenci przekonani, że do otrzymania darmowych leków wystarczy ukończenie 75 roku życia. W wielu przypadkach liczą się także konkretne wskazania medyczne. Farmaceuta nie może negować decyzji lekarza i musi postępować ściśle według wytycznych zapisanych na recepcie, nawet jeśli zdarzają się preparaty, takie jak chociażby Xarelto, które w małym opakowaniu dostępne jest dla seniora z odpłatnością zerową, natomiast w dużym jest pełnopłatne. Musimy postępować zgodnie z zapisem lekarza - dodaje Piotr Surowiak.

Według obowiązującej od 1 września ustawy, receptę na bezpłatne leki mogą wystawiać wyłącznie uprawnieni lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz lekarze z prawem wykonywania zawodu, którzy zaprzestali jego wykonywania, jednak wypisują receptę dla siebie lub członków najbliższej rodziny.

Recept na bezpłatne leki pacjenci nie otrzymają natomiast od lekarzy POZ w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz od lekarzy bez specjalizacji, którzy wspomagają działalność przychodni.

Należy także pamiętać, że lekarze POZ nie mogą wystawiać recept na bezpłatne leki pacjentom, którzy nie są przypisani do przychodni, w której lekarze są zatrudnieni. Wyjątkiem od tej zasady jest wystawianie recept seniorom w ramach zastępstwa lekarza. Uprawniony lekarz, który zastępuje nieobecnego medyka, może wystawić receptę seniorowi spoza swojej listy, jeżeli jest on pacjentem innego lekarza w tej samej przychodni.

Niemniej oznacza to, że senior, który wybiera się na dłuższy wyjazd, ma do wyboru: albo zaopatrzyć się w zapas recept, albo przygotować finansowo do płacenia za leki, gdyż lekarz POZ, do którego pacjent nie jest przypisany, nie może wystawić takiemu pacjentowi recepty z pełną refundacją.

Ministerstwo taki stan rzeczy tłumaczy troską o pacjentów. Lekarz, do którego pacjent jest przypisany, najlepiej zna jego przypadek i potrafi dobrać najskuteczniejszą metodę leczenia.

Na podpisanym przez ministra zdrowia wykazie bezpłatnych leków znajduje się 1129 preparatów i 68 substancji czynnych - są to przede wszystkim medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Według rachunków ministerstwa, będzie mogło z nich skorzystać ok. 3 mln seniorów. Resort zdrowia szacuje, że leki umieszczone w tym wykazie pozwolą zaoszczędzić pacjentom ogółem ponad 310 mln zł.

Sebastian Stępień
sebastian.stepien@sochaczew.pl

A A A
18.10.2016
godz.09:36
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt