przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307505 odwiedzin
Miasto wspiera taksówkarzy

Poszerzona strefa płatnego parkowania w rejonie ul. Pokoju funkcjonuje od półtora miesiąca. Przed jej uruchomieniem w okolicy sklepu Lux przeniesiono postój taxi. Jak się okazuje, miasto nie tylko sfinansowało urządzenie nowego placu, ale wspiera te jednoosobowe firmy na inne sposoby. 

Aktualnie Urząd Miejski ma w ewidencji 36 licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką. Nie jest to duża liczba, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców. Dla porównania w Wołominie wydano 46 licencji (800 os./taxi) w Grodzisku Mazowieckim 37 licencji (800 os./taxi), w Mławie 26 licencji (1200 os./taxi). Podane liczby w podobnych do naszego miastach są do siebie zbliżone. Różni nas natomiast liczba postojów. Nasze miasto wyznaczyło 3 miejsca postoju taksówek, w dwóch wymienionych miastach wskazano po 2 miejsca, natomiast w Mławie znajduje się tylko jeden postój taxi. Statystycznie w naszym mieście jedno miejsce postojowe przypada na dwanaście taksówek. W innych miastach taksówkarze mają dużo mniej przestrzeni dla swoich samochodów.

Dodatkowym atutem dla prowadzenia takiej działalności w Sochaczewie jest fakt, że posiadacze licencji nie wnoszą żadnej opłaty za dzierżawę miejsca postojowego. Czyli mogą z nich korzystać bez ograniczeń, nie ponosząc dodatkowych kosztów, gdyż wszystkie bierze na siebie miasto, dbając o czystość, odśnieżanie, malowanie znaków na jezdni itp.

- Jesteśmy otwarci na mieszkańców prowadzących swoją działalność gospodarczą, czego najlepszym przykładem są taksówkarze. Nie pobieramy od nich żadnych opłat związanych za korzystanie z miejsc postojowych przy stacji PKP, ulicy Farnej czy placu przy Luksie. Dodam, że udostępniany postój przy PKP, jest na terenie dzierżawionym przez Zakład Komunikacji Miejskiej, który pokrywa wszystkie koszty z tym związane - wyjaśnia zastępca burmistrza Dariusz Dobrowolski.

Przyszły taksówkarz, aby uzyskać licencję, musi spełnić kilka warunków opisanych w ustawie o transporcie drogowym. Podstawowym jest posiadanie prawa jazdy kat. B, następnie aktualne badania lekarskie i psychologiczne stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy, oświadczenie o niekaralności, oświadczenie o zamiarze zatrudnienia kierowców spełniających wymogi ustawowe (gdy dotyczy danego przedsiębiorcy), aktualne badania techniczne pojazdu zgłoszonego do licencji (badania dodatkowe na taksówkę), dokument stwierdzający prawo do dysponowania pojazdem, legalizacja taksometru oraz opłata administracyjna za wydanie licencji ustalona Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury: 200 zł - licencja na okres 2-15 lat, 250 zł - licencja na okres 16-30 lat, 300 zł - licencja na okres 31-50 lat. (pk)

A A A
17.10.2016
godz.11:17
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt