przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245191 odwiedzin
Stuletnia kamienica będzie rozebrana

 

Władze miasta sprzedały na przetargu starą, komunalną kamieniczkę przy ulicy Okrzei. Jednopiętrowy dom stojący na ponad 1000-metrowej działce wyceniony na 80 tys. zł, kupiony został za 108 tys. zł.

Budynek ten to część historii Sochaczewa. Postawiony w 1913 r. przez rodzinę Borkowskich, za rok miał będzie sto lat. Niemal od początku spełniał rolę czynszowej kamienicy, w której mieszkania przez wiele lat wynajmowali pracownicy prochowni zakładów boryszewskich. Zresztą wówczas niemal cała dzielnica pracowała w tej fabryce. Ciekawostką jest, że podczas działań wojennych w 1939 r. obok budynku wybuchł artyleryjski pocisk, od czego ten pękł na pół. Szczelina dochodziła do 5 centymetrów. Musiano ją zalepiać betonem. W 1945 dom został skomunalizowany, ale ostatecznie przejęcie budynku przez miasto nabrało pełnej mocy prawnej dopiero w początku lat 90.

Dziś starą kamieniczkę kupiła jedna z sochaczewskich firm poligraficznych. Jak nam powiedział jej właściciel Remigiusz Jarosz, był projekt, aby firmę przenieść właśnie do tego budynku na ulicę Okrzei, bliżej ludzi. Jednak po dokładnym zapoznaniu się z jego stanem technicznym, myśli o rozbiórce i budowie nowego obiektu.

 - Właściwie nie mamy innego wyjścia – mówi – bo nadzór budowlany nie wydałby nam pewnie zezwolenia na użytkowanie budynku. Z ekspertyz, które oglądałem, wynika, że stare fundamenty nie są w stanie dłużej dźwigać budowli.

Wygląda więc na to, że ten 99-letni budynek zastąpiony zostanie nowym. Ale, jak mówi nowy właściciel, trochę to jeszcze potrwa, bo formalności jest co niemiara. Jest więc szansa, że doczeka setki.

Sławomir Burzyński 

A A A
27.04.2012
godz.15:00
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt