przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307491 odwiedzin
Sochaczew-Londyn 1:0

W rozgrywkach Indywidualnej Ligi Badmintona Powiatu Sochaczewskiego wzięła udział drużyna z Londynu. To już ich kolejna wizyta w Polsce, która nie byłaby możliwa, gdyby nie Stowarzyszenie Działamy Sprawnie Tworzymy Lepiej „Przez Sport w Przyszłość”. 

W rozgrywkach rywalizowali członkowie stowarzyszenia oraz zwycięscy Ligi sprzed roku, czyli Amatorska Drużyna z Londynu. Trzynastu zawodników przyjechało do Sochaczewa  po to, by zmierzyć się na boisku z naszymi badmintonistami. Historia tych rozgrywek jest bardzo ciekawa.

- Nasz znajomy, który pracuje w Wielkiej Brytanii, gdy dowiedział się że zaczynamy spotykać się, by grać w badmintona stwierdził, że też chciałby spróbować. Znalazł grupę Anglików, którzy od lat uprawiają ten sport i dołączył do nich. Później, od słowa do słowa, umówiliśmy się na ich wizytę w Sochaczewie. W tym roku gościliśmy ich trzeci raz. Na koncie mamy też rewizytę w Londynie – mówią Sebastian Wiśniewski i Piotr Kotlarski.

Anglicy grają na wysokim poziomie. Trenują od lat i są wymagającymi przeciwnikami. Bardzo dobrze ocenili przygotowanie turnieju. Ich przyjazd do Sochaczewa spowodowany był jednak nie tylko chęcią zmierzenia się w lidze badmintona. To też okazja, by poznać nie tylko lokalne atrakcje. W ten sposób Brytyjczycy zwiedzili jedno z naszych najpiękniejszych miast czyli Kraków. Mieli okazję spacerować również po warszawskiej Starówce.

- Nowością był dla nas spływ kajakowy po Bzurze. Było to zupełnie nietypowe doświadczenie. Bardzo dobrze bawiliśmy się też podczas kolacji, na której zaserwowano tradycyjne polskie potrawy przygotowane z lokalnych składników – powiedział nam jeden z zawodników, Sajeev.  - Z pewnością, a mówię tu w imieniu nie tylko swoim, ale i reszty naszej drużyny, była to niezapomniana wycieczka. Z roku na rok do Sochaczewa przyjeżdżamy w coraz to większym składzie, a to mówi samo za siebie.

Plan stowarzyszenia był prosty. Jego członkowie chcieli, by goście wrócili do domu z jak najlepszymi wspomnieniami, ale bez Pucharu Starosty. Tak też się stało. Tryumfatorami  II Międzynarodowego Turnieju Badmintona zostali Dariusz Cierebiej i Rafał Tomaszkiewicz.

- Dobra zabawa to podstawa, ale rywalizacja sportowa też jest dla nas ważna – mówi Sebastian Wiśniewski. - Pomimo że badminton wielu osobom kojarzy się z klimatem lat 70. i 80., to świetna dyscyplina. Dodam, że, wbrew powszechnej opinii, gra nie polega na odbijaniu lotki tak długo jak się da. Dlatego też zachęcamy do przyjścia na  treningi i przekonanie się, ile frajdy można z niej czerpać.

- Nasza działalność zaczynała się od 8-10 osób około 2010 roku. Zarejestrowaliśmy się trzy lata później. Obecnie gra z nami około 50 osób. Nasi członkowie pochodzą głównie z terenu powiatu, ale są też wśród nich osoby ze Skierniewic czy Zabrza. Liga trwa przez cały rok: od września do kwietnia – dodaje Piotr Kotlarski. - Oprócz niej organizujemy również Memoriał Sylwestra Rożdżestwieńskiego, oczywiście w badmintona. Odbędzie się on 15 października w godz. 9.30-16 na hali ZS RCKU. Turniej będzie rozgrywany w singlu kobiet i mężczyzn. Wspieramy też inne imprezy na terenie powiatu, np. rajd rowerowy organizowany przez starostwo.

Członkowie stowarzyszenia przyznają, że praca na rzecz jego czasami pochłania sporo czasu. Było tak np. podczas organizacji przyjazdu drużyny z Londynu. Przygotowanie wydarzeń opiera się o środki pochodzące z symbolicznych składek, wsparcie sponsorów, a przede wszystkim własną pracę. Pomimo to nasi rozmówcy jednogłośnie twierdzą, że takie wspólne działania po prostu wchodzą w krew.

- Każdy z nas ma od czasu do czasu gorszy dzień. Ciężko się wtedy wybrać na halę. Tak naprawdę jednak to, że spotykamy się i gramy, jest najlepszym sposobem na odzyskanie energii. Jeszcze raz zachęcam wszystkich do dołączenia do nas – podsumowuje Piotr Kotlarski.

Ze stowarzyszeniem można kontaktować się za pośrednictwem facebooka (profil Indywidualna Liga Badmintona Powiatu Sochaczewskiego http://www.facebook.com/lotka) oraz poprzez stronę internetową:  http://www.pswp.esochaczew.pl. Spotkania odbywają się  w hali sportowej „Ogrodnika” w każdy czwartek od 19-22 i sobotę od 16-20.

A A A
17.10.2016
godz.08:32
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt