przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
262206 odwiedzin
Przed sobotnią rocznicą

Trwają ostatnie przygotowania do sobotnich obchodów 77. rocznicy Bitwy nad Bzurą. Wojsko, służby miejskie, muzeum, policja, harcerze i wiele instytucji pracuje nad jutrzejszym ceremoniałem.

Dzisiaj rano odbyła się próba na cmentarzu wojennym w Trojanowie, a następnie na placu Kościuszki, gdzie zainstalowano już scenę dla najważniejszych uczestników uroczystości, zdemontowano ławki w centralnej części placu i ustawiono barierki ograniczające wejście na miejsce ceremonii. Wojsko ćwiczyło jej poszczególne elementy.

Do Sochaczewa przyjechała już część rodziny majora Feliksa Kozubowskiego oraz walczącego u jego boku por. Ignacego Wałęzy. Przypomnijmy, że, odszukani przez wojsko, bliscy żołnierzy września 1939 r., będą honorowymi uczestnikami ceremonii nadania imienia Feliksa Kozubowskiego 38. sochaczewskiemu dywizjonowi zabezpieczenia Obrony Powietrznej. W sobotę spodziewani są kolejni członkowie rodzin, przedstawiciele dowództwa wojskowego oraz władz państwowych. Dziś nie wiadomo jeszcze, czy na obchodach będzie prezydent Andrzej Duda, który objął patronat honorowy nad uroczystościami.

Zapraszamy mieszkańców na sobotnie obchody, których program wygląda następująco:

godz. 13.30 - msza polowa na cmentarzu wojennym w Trojanowie, skąd ulicami 600-lecia, Pokoju, Żeromskiego i Warszawską odbędzie się przemarsz pododdziałów oraz wszystkich uczestników uroczystości na plac Kościuszki.

godz. 16.00 – na placu Kościuszki 38. Dywizjon Zabezpieczenia Obrony Powietrznej noszący imię obrońcy Sochaczewa w 1939 roku, majora Feliksa Kozubowskiego, dowódcy II batalionu 18 pułku piechoty, otrzyma sztandar wojskowy. Zostanie odczytany akt nadania sztandaru, jego poświęcenie i przekazanie dywizjonowi, a później defilada pododdziałów. Tę część święta zakończy wystawa zabytkowego i nowoczesnego sprzętu wojskowego zorganizowana w parku przy ul. Traugutta, no i oczywiście grochówka dla wszystkich zwiedzających.

godz. 19.00 - rekonstrukcja historyczna „Obronić Miasto – Sochaczew 1939”, u podnóża zamku, w miejscu autentycznego kontrnatarcia na miasto żołnierzy II batalionu 18 pułku piechoty pod dowództwem majora Feliksa Kozubowskiego. W pokazie weźmie udział ponad 100 rekonstruktorów, czołgi, artyleria, karabiny maszynowe. Mają być wybuchy, specjalne efekty pirotechniczne płonącego miasta. Uruchomione zostanie także muzeum polowe, nie zabraknie widowiskowych pokazów uzbrojenia itp.

Jednocześnie przypominamy o jutrzejszych ograniczeniach w ruch miejskim. Już dziś zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu w rejonie placu Kościuszki i podzamcza. Będzie ona obowiązywać od godziny 19:00 w piątek 16 września, do godz. 19.00 w sobotę 17 września.

Kierowcy nie przejadą całą ulicą Farną, gdyż będzie wyłączona z ruchu na odcinku od Warszawskiej do styku Farnej z Wyszyńskiego. Ulica Wyszyńskiego będzie jak dotychczas ulicą jednokierunkową na całej długości. Jednak z Wyszyńskiego skręcimy tylko w lewo. Nie skręcimy w prawo, na most, gdyż w tym czasie firma STRABAG zaplanowała zamknięcie przeprawy m.in. ze względu na montaż lamp oświetleniowych. Most zostanie zamknięty dziś o 19.00, a na nowo otwarty dla ruchu w poniedziałek 19 września o 6.00 rano. 

W sobotę i niedzielę żaden pojazd nie wjedzie na plac świętego Dominika.

Kolejna czasowa organizacja ruchu dotyczyć będzie ulicy Podzamcze, ponieważ w sobotę 17 września o 19:00 odbędzie się tam rekonstrukcja historyczna Obronić Miasto – Sochaczew 1939. Z tego względu od godz. 22:00 w piątek, do 22:00 w sobotę, nie skręcimy z Traugutta w ulicę Podzamcze.

Uwaga, zgodnie z przypisami o imprezach masowych, organizatorzy rekonstrukcji wyznaczyli na polach czerwonkowskich przy ul. Olimpijskiej parking dla gości. Wjazd na ten teren zorganizowany zostanie na wysokości ulicy Kusocińskiego. Postój oczywiście będzie bezpłatny. W ustawianiu samochodów na parkingu od godzin popołudniowych będzie pomagał jeden z rekonstruktorów. Goście spoza miasta bez trudu trafią na parking, gdyż na rondach i głównych ulicach wlotowych do Sochaczewa umieszczone będą tablice informacyjne. Podobne tablice pokierują pieszych z pół czerwonkowskich na pole bitwy na podzamczu. Po zakończeniu rekonstrukcji, w sprawnym wyjeździe z parkingu i dalej na obwodnicę będą pomagać policjanci z sochaczewskiej drogówki.

Przypominamy jednocześnie, że w sobotę opłat nie pobiera się w Strefie Płatnego Parkowania. Duża liczba miejsc postojowych dostępna jest także w okolicy Urzędu Miejskiego i Urzędu Skarbowego.

Policja apeluje do kierowców, by nie parkowali na ścieżce rowerowej przy ul. Traugutta.

A A A
16.09.2016
godz.13:41
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt