przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240901 odwiedzin
Quo Vadis na placu Kościuszki

W sobotę 3 września w całym kraju, na placach, skwerach i w kawiarniach czytano „Quo vadis”. Za nami kolejna edycja akcji Narodowego Czytania dzieł polskich pisarzy, utworów stanowiących kanon naszej literatury.

Miejska Biblioteka Publiczna ponownie wzięła udział w tej akcji i do wspólnego czytania dzieła Sienkiewicza zaprosiła na plac Kościuszki. Wybrane fragmenty „Quo vadis” przypomnieli z-ca burmistrza Marek Fergiński, dyrektor MBP Barbara Bronicz oraz Zbigniew Kozłowski - aktor telewizyjny, teatralny i dubbingowy związany z teatrem w Płocku oraz stołecznym Teatrem Żydowskim.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta  RP Bronisława Komorowskiego, kontynuowana przez jego następcę Andrzeja Dudę. Ma promować polską literaturę poprzez publiczne czytanie wybranych dzieł klasyki narodowej. Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie uczestniczy w tej akcji od 2013 roku, kiedy to przy okazji otwarcia nowego lokalu biblioteki w Kramnicach Miejskich przedstawiła jednoaktową komedię Fredry „Świeczka zgasła”, a w role bohaterów wcielili się aktorzy warszawskich scen Julita Kożuszek i Jan Jakub Należyty. W kolejnych latach w akcję włączyła się młodzież z teatru „Maska”  pod kierunkiem Dawida Żakowskiego z Sochaczewskiego Centrum Kultury. Czytano fragmenty trylogii H. Sienkiewicza oraz „Lalki” B. Prusa.

W tym roku to Polacy, w drodze głosowania, dokonali wyboru dzieła spośród kilku propozycji i zdecydowali, że w 2016 roku cała Polska będzie czytać „Quo vadis”. Wybór trafnie wpisuje się w obchody roku Henryka Sienkiewicza a także jubileusz 1050- lecia Chrztu Polski. (daw)

A A A
05.09.2016
godz.08:43
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt