przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
262204 odwiedzin
Tegoroczna jesień pełna kultury

1 września ubiegłego roku, w wyniku połączenia Miejskiego Ośrodka Kultury i Klubu Nauczyciela, powstało Sochaczewskie Centrum Kultury. Od jesieni SCK rusza z nowym sezonem artystycznym. O tym, co zmieniło się w domach kultury w ostatnim roku, o trwających remontach, nowościach w programie, produkcjach własnych i organizowanych wydarzeniach kulturalnych, z dyrektorem SCK Arturem Komorowskim rozmawia Maciej Frankowski.

Minął dokładnie rok odkąd jest pan dyrektorem SCK. Co zmieniło się przez ten czas?
W kwestii struktury organizacyjnej udało się wprowadzić niemal w całości zmiany założone przeze mnie w koncepcji programowej. Instytucja została podzielona na sekcje tematyczne, a nie niezależne od siebie filie, które funkcjonowały wcześniej. Jednostki działają synergicznie jako całość. Poszczególne oddziały się uzupełniają. Produkcje wystawiane są w różnych miejscach, instruktorzy współpracują ze sobą i pomagają sobie wzajemnie. Dzięki temu pracownicy SCK stworzyli kilka własnych produkcji. Udało się wprowadzić m.in. takie projekty jak Scena Kontrast, wystawialiśmy sztuki teatralne - przykładowo „Bistro z dreszczykiem”, prężnie działa też Salonik Muzyczno-Literacki. Wszystkie te projekty będą kontynuowane. Tak samo, bez większych zmian, we wszystkich czterech domach kultury popołudniami będą się odbywać cykliczne zajęcia z naszymi instruktorami.

Co nowego znajdzie się w ofercie?
Otwieramy duży projekt, za który pod względem merytorycznym odpowiedzialny będzie Dawid Żakowski. To teatr pod roboczą nazwą „Teatr w obiegu”. W projekcie będzie mogła uczestniczyć nie tylko młodzież, ale też dorośli. Chcemy do tego podejść w pełni profesjonalnie. Opiekę nad grupą oddzielnie sprawować mają: choreograf, scenograf, osoba odpowiedzialna za emisję głosu i dykcji, od ruchu scenicznego i oczywiście reżyser. Stworzymy warunki takie, jak w zawodowym teatrze i będziemy produkować własne przedstawienia. Naszym celem jest utworzenie sochaczewskiego teatru repertuarowego, którego autorami będą mieszkańcy naszego miasta oraz zaproszeni goście.

Rozumiem, że poczynione zostały już pierwsze przygotowania?
Tak. Zaplanowanowaliśmy na najbliższy sezon kilka premier. To musical zatytułowany „Fabryka”, do którego scenariusz napisała młodzież z teatru Maska, która w znaczącej części będzie też tworzyć nowe przedsięwzięcie. Sami wymyślili sobie temat i będzie on odnosił się do postindustrializacji naszego miasta. Autorzy poszli też dalej. Jeden z nich, absolwent szkoły muzycznej, tworzy właśnie muzykę do przedstawienia. Będziemy to aranżować na orkiestrę. Premiera zaplanowana jest na luty, marzec przyszłego roku. Członkowie teatru pracują też nad przedstawieniami dla dzieci „Czarnoksiężnikiem z krainy OZ” oraz „Opowieścią zimową”. Oprócz tego dalej tworzymy i rozwijamy projekt Latającej Sceny Retro i Bistro z Dreszczykiem. Będzie casting i nowe odsłony tego projektu. Otwiera się też dziecięcy teatr „Konik” prowadzony przez Jolantę Kawczyńską. Trwa nabór do tego zespołu. Ponadto chcemy powołać do życia własny kabaret, czyli formę artystycznej wypowiedzi, którą sochaczewianie niezwykle lubią. Projekt ten będzie prowadziła Anna Sobkowicz.

Jeszcze jakieś nowości znajdą się w ofercie?
Wznawiamy w lekko zmodernizowanej formule konkurs piosenki turystycznej „Chodaczek”. Chcemy też zapoczątkować dwudniowe Zaduszki Artystyczne, a w ich trakcie wspominać i wykorzystywać twórczość zmarłych artystów wywodzących się z Sochaczewa.

To prawda, że SCK chce przyznawać swego rodzaju stypendia?
Raczej granty artystyczne dla młodzieży, dzielone w otwartym konkursie. Młodzi ludzie mają bardzo duży potencjał i sami potrafią się zorganizować. Chcielibyśmy uruchomić trzy takie „stypendia”, każde w innym temacie artystycznym. W listopadzie, grudniu ogłosilibyśmy konkursy, w styczniu, lutym byłoby rozstrzygnięcie. Pieniądze te miałyby zostać przeznaczone na konkretne produkcje – np. letnie koncerty, wystawy, przedstawienia. Na najlepsze pomysły dalibyśmy pieniądze, ale też zapewnili wsparcie techniczne.

Żeby wypełnić jakoś wakacyjny sezon ogórkowy może warto organizować więcej imprez plenerowych. Jeśli ratusz zdobędzie unijne dofinansowanie, to za dwa lata na podzamczu stanie nowa muszla koncertowa. Będzie to idealne miejsce na takie imprezy.
Imprez plenerowych chcemy robić jak najwięcej. Granty, o których rozmawialiśmy wcześniej mają być właśnie ukierunkowane na okres letni i przestrzeń miejską. W mojej koncepcji programowej zaproponowałem „Letni festiwal sztuk”. Mam nadzieję, że uda się ten projekt zrealizować na podzamczu. Małą zapowiedzią tego, co chcemy w przyszłości robić, będzie inauguracja sezonu artystycznego – wieczorem i w plenerze. Wymarzyliśmy sobie połączenie malarstwa, ruchu, światła muzyki, pełną interakcję z publicznością. Rozpoczniemy o godzinie 19.00, kiedy będzie już ciemno, bo światła mają odgrywać zasadniczą rolę. Chcemy nadać temu wydarzeniu bajkowy nastrój. Reszta niech na razie zostanie niespodzianką. Zapraszam w sobotę 24 września na wzgórze zamkowe.

W Boryszewie, czyli w głównej siedzibie SCK, trwają obecnie dwa remonty. Kiedy się zakończą i w jakim stopniu zwiększą one potencjał ośrodka kultury?
30 września zakończy się pierwszy etap termomodernizacji, który w głównej mierze ma na celu wzmocnienie i ocieplenie fundamentów budynku, odwodnienie i zamontowanie nowych źródeł ciepła. Jest to inwestycja finansowana z budżetu miasta. Niedługo ruszy też remont piwnicy SCK w Boryszewie. 5 września podpisaliśmy umowę z wykonawcą,  a prace mają potrwać do końca listopada. Dostaliśmy na to przedsięwzięcie dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aranżujemy obecne piwnice na kameralną salę dla maksymalnie 100 osób, gdzie będą mogły się odbywać próby teatru, jam session, spotkania literackie, pokazy filmowe. Obejrzymy tu obrazy niekomercyjne, a po seansie będzie można porozmawiać o filmie.

Pozostając jeszcze przy remontach, czy są jakieś plany związane z renowacją wyjątkowej mozaiki znajdującej się na budynku SCK w Chodakowie?
Niestety kilka lat temu część mozaiki autorstwa państwa Rechowiczów, znajdująca się w budynku została bezpowrotnie zniszczona poprzez jej otynkowanie. Pozostała na szczęście część zewnętrzna. Planuejmy jej renowację do oryginalnej wersji, w tych samych barwach i kształtach. Poprosimy o pieniądze ministerstwo kultury lub inny program dofinansowania. Mozaika ma wielką wartość artystyczną i nie można jej zniszczyć.

A co z siedzibą przy ul. Żeromskiego? Dom Rzemiosła ma w końcu największy potencjał jeśli chodzi o ilość miejsc na sali widowiskowej.
Obecnie tak, ale tylko dlatego, że sala była zbudowana zgodnie ze starymi normami budowlanymi. Po ewentualnej renowacji, ze względu na przepisy bezpieczeństwa, liczba miejsc będzie mniejsza niż w Chodakowie. Zresztą sytuacja z siedzibą przy ul. Żeromskiego jest trochę patowa. SCK robi tam bieżące remonty, jak malowanie ścian, drobne naprawy podłóg, lecz to wszystko co możemy. Właścicielem obiektu jest Cech Rzemiosł Rożnych, a samorząd miejski, ani jego jednostki, nie mogą inwestować w obiekty, które nie są ich własnością. Żeby przeprowadzić pełną renowację budynku przy ul. Żeromskiego potrzeba minimum kilku milionów złotych. Mam nadzieję, że Cechowi uda się zdobyć dofinasowanie, bo w przeciwnym wypadku za kilka lat budynek nie będzie się już nadawał do użytkowania.

Infrastruktura to jedno, ale ważnym elementem jest też zaplecze techniczne. SCK zakupiło ostatnio dużo nowego sprzętu, w tym nagłośnieniowego.
Mamy coraz lepszy sprzęt do organizacji imprez plenerowych, przez co jesteśmy w stanie obsłużyć małe i średnie imprezy, chociażby na nowo powstałej plaży miejskiej. Dzięki dofinansowaniu z urzędu miasta, za które chcę podziękować burmistrzowi i radzie, udało się kupić m.in. naprawdę nowoczesny system dźwiękowy. Teraz najbardziej potrzebny jest nam cyfrowy mikser. Musimy dalej gromadzić sprzęt, choćby z myślą o imprezach w nowej muszli koncertowej na podzamczu. Tamta przestrzeń to wyzwanie.

Mówiliśmy o produkcjach własnych, ale SCK zaprasza też na występy wielu znakomitych artystów. Kto tej jesieni przyjedzie do Sochaczewa?
Staramy się, raz w miesiącu zapraszać artystów z najwyższej półki. Dużo będzie działo się już w październiku. Wystąpi kabaret Ani Mru Mru, wystawiony zostanie spektakl teatralny „Mężczyzna idealny”, koncert zagra u nas grupa MoCarta. Na 25 grudnia udało nam się zaprosić znaną artystkę Marię Pomianowską, która wraz z zespołem zagra koncert świąteczny „Kolędy Polskie na Pięciu Kontynentach”.

Znani artyści chcą przyjeżdżać do naszego miasta?
Oczywiście. Staramy się kontaktować bezpośrednio z artystami, bo wówczas bilety są tańsze. Niestety w dziewięćdziesięciu procentach przypadków spotykamy się z odmową i jesteśmy odsyłani do agencji eventowych. Prawda jest taka, że to one rządzą rynkiem koncertowym. W wielu przypadkach udaje się jednak dojść do porozumienia i bilety, które pierwotnie miały kosztować 70 zł można kupić za 40 zł.

Uruchomili też państwo internetową sprzedaż biletów.
Wprowadziliśmy taki system w zeszłym roku. Wejściówki na wydarzenia kulturalne można nabyć na naszej stronie internetowej, pod adresem sck.sochaczew.pl/kup-bilet. To propozycja dla młodszego pokolenia, a dla starszego oczywiście zachowaliśmy tradycyjną sprzedaż w naszych siedzibach. Bilety można też rezerwować telefonicznie.

Na koniec proszę powiedzieć coś więcej o planach Cameraty Mazovii. Jaką rolę orkiestra będzie odgrywać w centrum kultury?
Będziemy kontynuować serię koncertów symfonicznych, zapoczątkowaną występem z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Oprócz tego w nadchodzącym sezonie Camerata Mazovia będzie współpracować z sekcjami i współtworzyć różne produkcje SCK. Przykładowo planujemy występ na tegorocznej gali finałowej projektu „Sochaczew rozśpiewany”. Dzięki temu wydarzenie to nabierze jeszcze większego rozmachu. Prowadzona przeze mnie orkiestra rozpoczęła także współpracę z zespołem Abstrakt, który, oprócz swojej działalności turniejowej, świetnie też rozwija część baletową. 1 października Camerata Mazovia i Abstrakt zaprezentują się wspólnie na chodakowskiej scenie w przedstawieniu „Cztery pory roku”.

A A A
15.09.2016
godz.09:39
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt