przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245120 odwiedzin
Obchody września’39

Od wielu miesięcy miasto oraz jednostka wojskowa w Bielicach przygotowują się do obchodów wrześniowych. W tym roku uczczenie 77. rocznicy Bitwy nad Bzurą zostanie połączone z nadaniem sztandaru 38. Sochaczewskiemu Dywizjonowi Zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. majora Feliksa Kozubowskiego. Honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent Andrzej Duda.

Jak powiedziała nam naczelnik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych Agata Kalińska, obchody zaplanowano na sobotę 17 września. Rozpocznie je o godz. 13.30 msza polowa na cmentarzu wojennym w Trojanowie. Weźmie w niej udział, oprócz władz samorządowych i wojskowych, Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego a także około 200 żołnierzy stacjonujących w Bielicach, harcerze, rekonstruktorzy, uczniowie klas mundurowych z ZS im. Iwaszkiewicza, poczty sztandarowe. Po mszy św. odbędzie się apel poległych, złożenie kwiatów pod trojanowskim pomnikiem i tradycyjnie już salwa honorowa.

- To będzie wielkie święto dla naszej społeczności lokalnej, ogromna lekcja patriotyzmu dla młodych ludzi. Polski mundur symbolizuje to, co najlepsze - honor, odwagę, przywiązanie do tradycji, uniwersalnych wartości. Ziemia sochaczewska już od 1951 roku była miejscem stacjonowania wojsk lotniczych, natomiast od 1999 roku miejsce lotników zajęły oddziały wojsk rakietowych. Od 2013 roku, w Bielicach stacjonuje również dowództwo 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej, a wraz z nią dowództwo 38. Sochaczewskiego Dywizjonowi Zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. majora Feliksa Kozubowskiego. Od zawsze samorząd ściśle współpracuje z dowódcami i kadrą stacjonujących w Bielicach formacji wojskowych. Jestem przekonany, że inicjatywa ufundowania sztandaru dla 38 dywizjonu, który stał się z nazwy sochaczewskim, będzie kolejnym krokiem zbliżania wojska do lokalnej społeczności, a samorządy jeszcze mocniej zaangażują się w życie armii - mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Z wojskowej nekropolii, ulicami 600-lecia, Pokoju, Żeromskiego i Warszawską odbędzie się przemarsz pododdziałów oraz wszystkich uczestników uroczystości na plac Kościuszki, gdzie na godz. 16.00 zaplanowano uroczystości związane z nadaniem sztandaru 38. Sochaczewskiemu Dywizjonowi Zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. majora Feliksa Kozubowskiego. Zostanie odczytany akt nadania sztandaru, jego poświęcenie i przekazanie dywizjonowi, a później defilada pododdziałów. Tę część święta zakończy wystawa zabytkowego i nowoczesnego sprzętu wojskowego zorganizowana w parku przy ul. Traugutta, no i oczywiście grochówka dla wszystkich zwiedzających.

Warto dodać, że dwóch żołnierzy dywizjonu w dniach 8-9 września podejmie próbę wejścia na Mont Blanc. Chcą w ten sposób upamiętnić nadanie sztandaru. Na szczycie zawieszą flagę Polski, Sochaczewa i wojskowe emblematy. Z wyprawy chcą powrócić na uroczystości 17 września.

Ostatnim elementem dopełniającym obchody będzie rekonstrukcja historyczna „Obronić miasto” przygotowana przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Rozpocznie się o godz. 19.00  na terenie podzamcza, w miejscu autentycznego kontrnatarcia na miasto żołnierzy II batalionu 18 pułku piechoty pod dowództwem majora Feliksa Kozubowskiego. Jak informuje Jakub Wojewoda z sochaczewskiego muzeum, w pokazie weźmie udział ponad 100 rekonstruktorów, czołgi, artyleria, karabiny maszynowe. Mają być wybuchy, specjalne efekty pirotechniczne płonącego miasta. Uruchomione zostanie także muzeum polowe, nie zabraknie widowiskowych pokazów uzbrojenia itp.

- Już teraz w imieniu organizatorów serdecznie zapraszam wszystkich, którzy chcą uczcić pamięć o żołnierzach poległych w kampanii wrześniowej 1939 r. Przyjdźmy z całymi rodzinami, będzie to wielkie święto dla całej lokalnej społeczności - zachęca burmistrz Piotr Osiecki.

Agata Kalińska przypomina także, że tradycyjnie 22 września o godz. 12, pod pomnikiem w Boryszewie, rozpoczną się uroczystości upamiętniające rozstrzelanie przez Niemców, 77 lat temu, 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej. Zaproszono już władze Bydgoszczy i rodziny ofiar,  które, jak co roku, wraz z władzami i mieszkańcami Sochaczewa, uczestniczyć będą w mszy polowej z udziałem wojskowej kompanii honorowej. Obchody uświetni Chór Nauczycielski Vivace oraz program patriotyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2.

Nad całością obchodów, które odbędą się 17 września 2016 roku honorowy patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Jolanta Sosnowska
jolanta.sosnowska@sochaczew.pl

A A A
17.08.2016
godz.09:59
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt