przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245114 odwiedzin
Rusza strefa przy rynku

W przyszłym tygodniu powinna ruszyć strefa płatnego parkowania w okolicach miejskiego targowiska przy ul. Pokoju. W jej ramach ma powstać blisko 190 miejsc postojowych.

 

Decyzje o rozszerzeniu strefy w Sochaczewie podjęła rada miejska na sesji 24 czerwca. Radni przeznaczyli na ten cel 114 tys. zł. Za te pieniądze zakupiono w sumie dziewięć parkomatów. Osiem z nich obsługiwać będzie miejsca postojowe przy rynku. Dziewiąty stanie przy ul. Traugutta (na odcinku od ul. Reymonta do Wąskiej), gdzie, obok istniejącej już strefy, wyznaczonych zostanie sześć dodatkowych miejsc dla aut. Podobnie jak w przypadku SPP działającej od roku w okolicach placu Obrońców Sochaczewa, za jej obsługę i rozmieszczenie parkomatów w okolicach miejskiego targowiska odpowiedzialny będzie Zakład Komunikacji Miejskiej.

W nowej strefie powstanie 186 miejsc postojowych. Obejmować będzie ona ul. Polną (od al. 600-lecia do Świerkowej), ul. Żeromskiego (od Senatorskiej do ul. Pokoju, wraz z terenem przylegającym do kotłowni PEC), ul. Pokoju (od Żeromskiego do al. 600-lecia).

– 26 lipca podpisaliśmy umowę na dostawę i montaż nowych parkomatów. W tym tygodniu ruszą prace nad oznakowaniem poziomym i pionowym miejsc postojowych. Strefa zostanie uruchomiona prawdopodobnie 20 sierpnia. Gdy wszystko zostanie przygotowane, na wyznaczonym obszarze będzie obowiązywać regulamin sochaczewskiej strefy płatnego parkowania – powiedział nam dyrektor ZKM, Krzysztof Sieczkowski.

A będzie on taki sam jak w przypadku miejsc postojowych w okolicach placu Obrońców Sochaczewa. Nowa strefa będzie funkcjonować od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. W soboty, niedziele oraz święta można zatrzymywać się za darmo. Nie zmieni się także wysokość opłat. 30 minut postoju będzie bezpłatne, za pierwszą godzinę trzeba uiścić opłatę 2 zł, za drugą 2,20 zł, koszt trzeciej godziny to 2,40 zł, czwarta i każda następna godzina to opłata w wysokości 2 zł. Bilety postojowe będą drukowane przez parkometry, a obowiązkiem kierowców jest umieszczenie ich za przednią szybą pojazdu, nawet jeśli chcą wykorzystać jedynie darmowy półgodzinny postój. Nowością natomiast będzie konieczność wpisania, na klawiaturze parkomatu, numeru rejestracyjnego zostawianego w strefie auta.

Warto również przypomnieć, że za postój nic nie zapłacą motocykliści; osoby niepełnosprawne lub kierowcy przewożący takie osoby, pod warunkiem, ze zostawia pojazd na „kopercie” dla niepełnosprawnych. Bezpłatny postój przysługuje także oznakowanym pojazdom służb komunalnych podczas usuwania skutków awarii (np. pogotowie gazowe). Opłaty za korzystanie ze strefy uwzględniają również dwa rodzaje abonamentów. Typu „M” obowiązuje dla mieszkańców zameldowanych na pobyt stały lub czasowy przy ulicach objętych strefa. Kosztuje on od 20 zł do 150 zł (w zależności od ilości miesięcy, na które został wykupiony). Drugi rodzaj karnetu to abonament typu „O” – ogólnodostępny na okaziciela, jego koszt wynosi 200 zł miesięcznie. Abonamenty wydawane są na konkretny pojazd, a dokładniej na przypisany do niego numer rejestracyjny. Można je nabyć w siedzibie ZKM przy al. 600-lecia 90.

Wprowadzenie przed rokiem pierwszej strefy płatnego parkowania w Sochaczewie spotkało się z aprobatą mieszkańców. Zwiększyła się rotacja samochodów, a przez to także szansa na znalezienie wolnego miejsca postojowego. Według danych ZKM obecnie przy placu Obrońców Sochaczewa z jednego miejsca korzysta średnio 10 samochodów dziennie, a nie 2-3 jak przed wprowadzeniem strefy. Jeszcze większe korzyści strefa powinna przynieść w okolicach rynku, gdzie w dni targowe znalezienie wolnego miejsca postojowego często graniczy z cudem. Jak pokazują statystyki, niewielkie opłaty nie są uciążliwe dla mieszkańców. Tylko około 10 procent kierowców wrzuca pieniądze do parkomatów, bowiem na zakupy w sklepie, zostawienie u fotografa zdjęć do wywołania, czy wizytę w banku z powodzeniem wystarcza im pół godziny, a to jest bezpłatne.

Maciej Frankowski

A A A
04.08.2016
godz.10:36
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt