przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245120 odwiedzin
100 tys.dotacji dla pomocy społecznej

W ostatnich dniach sochaczewski ratusz pozyskał z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dwie dotacje na organizację przeglądu artystycznego środowiskowych domów samopomocy oraz refundację wynagrodzeń wypłacanych asystentom rodziny zatrudnionym w MOPS.

Pierwsza dotacja, w wysokości 40.000 zł, pochodzi z konkursu „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi’’, a w jego ramach w całym kraju pieniądze przyznano na niespełna 60 projektów, w tym jeden sochaczewski. Ratusz zaproponował organizację szesnastej edycji Mazowieckiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy „Muzyka łagodzi obyczaje”. Od lat głównym organizatorem tego przeglądu jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Sochaczewie wspierany przez UM, MOPS, DDPS i wielu innych przyjaciół imprezy.

Druga dotacja w wysokości 60.750 zł pochodzi z ministerialnego programu „Asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej”. Pokryje ona 60 proc. tegorocznych kosztów związanych z pracą asystentów rodziny zatrudnionych przez MOPS.

Asystent rodziny to ktoś więcej niż pracownik socjalny. Pomaga w pokonywaniu codziennych trudności, pokazuje, jak prowadzić dom, rządzić się pieniędzmi, rozwiązywać problemy wychowawcze. Asystent motywuje rodziców do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, podejmowania pracy, wskazuje dobre wzorce. Niekiedy rodzice są życiowo niezaradni, zagubieni w sprawach urzędowych, nie wiedzą jak wykonać pierwszy krok do zmiany sytuacji życiowej. Trzeba pokazać podopiecznym, że mogą być samodzielni, niezależni finansowo, bez niczyjej pomocy zadbać o rodzinę, być wzorem dla dzieci. (dw)

A A A
07.07.2016
godz.08:47
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt