przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245115 odwiedzin
Porozmawiajmy o młodzieży

 

„Młodzież to małoletni przestępcy bez wartości i uczuć” – tak brzmiała teza pierwszej debaty oksfordzkiej, jaka odbyła się w Gimnazjum nr 1 w Sochaczewie w miniony piątek. „Nieprawda, że młodzież to małoletni przestępcy. To ludzie pełni ideałów, wartości i uczuć” - twierdzili przeciwnicy zaczepnej tezy. Zarówno jedna strona, jak i druga przedstawiła argumenty na obronę swoich racji.

 

Młodzi ludzie nadużywają alkoholu i narkotyków, dopuszczają się kradzieży, zabójstw, są bezwzględni dla swoich rówieśników i osób starszych, znęcają się nad zwierzętami. Są nieodpowiedzialni, nie mają perspektyw. Taki obraz wyłaniał się z popartego statystykami wystąpienia jednej z grup.

Druga grupa stanowczo odrzucała te kalumnie. Pokazywała osiągnięcia młodych ludzi w nauce, sporcie, życiu artystycznym i działalności społecznej. „Młodzi ludzie są dobrzy, wrażliwi, pełni pasji, dobrych chęci, mają świetne pomysły, odnoszą wiele sukcesów” – przekonywała słuchaczy.

Sala, zgodnie z zasadami debaty oksfordzkiej podzielona była na zwolenników jednego z poglądów i niezdecydowanych. Dyskusją kierowała pani marszałek, udzielając głosu stronom sporu i publiczności. W trakcie debaty jej uczestnicy mogli zmieniać miejsca zależnie od tego, z którą opcją się identyfikowali. Pod koniec dyskusji większość wybrała stronę kontrtezy, uważając że młodzież to dobrzy i wartościowi ludzie. Podobnego zdania byli dorośli uczestnicy spotkania, m.in. wiceprzewodniczący rady Arkadiusz Karaś i naczelnik wydziału edukacji UM Beata Okraska-Ćwiek.

Wśród niezdecydowanych pozostał prof. Paweł Łuków, etyk z Uniwersytetu Warszawskiego, który podsumował debatę. Jego zdaniem nie jest łatwo postawić dobrą  tezę, tak aby uniknąć stereotypów. Bo przecież ludzie bywają różni. Największy altruista może mieć chwile słabości, a zatwardziały egoista potrafi czasem otworzyć się na innych. Prof. Łuków życzył młodym ludziom poszukiwania ciekawych tematów do dyskusji i stawiania twardych argumentów.

Pierwsza debata z cyklu „Jacy jesteśmy” zapoczątkowała w Gimnazjum nr 1 działalność Oranżerii Naukowej, która jest młodszą siostrą Kawiarni Naukowej organizowanej przez Festiwal Nauki Uniwersytetu Warszawskiego. Oranżerie Naukowe to spotkania dyskusyjne, które dają młodzieży możliwość omawiania wybranych przez siebie problemów przy udziale eksperta w danej dziedzinie.

Wszyscy, którzy tak jak autorka niniejszego tekstu mieli niedosyt po piątkowej debacie, mogą się szykować na następną, zaplanowaną na początek czerwca. Będzie poświęcona rodzinie, a jej organizacją ponownie zajmą się nauczycielki: Beata Franczuk i Renata Rossa-Ponieważ.

Jolanta Sosnowska

 

A A A
24.04.2012
godz.08:48
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt