przejdź do Sochaczew.pl
206043 odwiedzin
Darowizna dla wspólnot

Wspólnoty mogą zyskać za symboliczne 5 procent wartości gruntu miejsce na własne parkingi, ustawienie trzepaka, swój plac zabaw. 15 czerwca w kramnicach odbyło się spotkanie z zarządami wspólnot mieszkaniowych, w czasie którego rozmawiano o sprzedaży terenów wokół bloków z 95 proc. bonifikatą. 

Jak na wstępie zaznaczył burmistrz Piotr Osiecki, większość wspólnot na terenie miasta jest właścicielem jedynie gruntu pod blokami, działek wyznaczonych po obrysie budynku, z czego wynikały m.in. problemy z ociepleniem ścian, gdyż warstwa styropianu wchodziła na teren  innego właściciela. Wiele wspólnot nie ma nawet metra ziemi, by postawić tam wiatę śmietnikową, huśtawkę czy piaskownicę dla dzieci. Jest jednak proste rozwiązanie – wykupić od miasta grunt wokół bloku za symboliczne 5 procent wartości.

- Kilkanaście lat temu ratusz był właścicielem ok. 1500 mieszkań komunalnych, socjalnych, zamiennych. Przez lata sprzedawaliśmy lokale za symboliczną złotówkę i dziś mamy ich 600. Jak sochaczewskie osiedla wyglądały 15 lat temu, a jak dziś, widzimy każdego dnia przechodząc obok ocieplonych, pomalowanych, zadbanych bloków. Wspólnoty naprawdę się sprawdziły, zainwestowały miliony złotych w dachy, wymianę sieci wewnętrznych. Widać, że 900 dawnych lokatorów poczuło się gospodarzami we własnym domu. Gdy rozmawiam z zarządcami wspólnot, często pada stwierdzenie, że teraz nadszedł czas na otoczenie bloków. Mieszkańcy chcą nowych chodników, małych placów zabaw, własnych parkingów, ale tego nie da się zrobić nie mając prawa do gruntu – podkreśla burmistrz.

Jak mówił, od marca 2005 roku obowiązuje uchwała Rady Miasta o 95-procentowej bonifikacie przy sprzedaży gruntów na potrzeby wspólnot. Jedna z nich, znajdująca się przy ul. Pokoju, doprowadziła sprawę do końca i za metr kwadratowy zapłaciła niespełna 7 zł.

- To ścisłe centrum miasta, cena za metr wysoka, ale dzięki bonifikacie w kieszeni wspólnoty zostało 230 tys. zł. Rzeczoznawca oszacował wartość nieruchomości. Poza centrum ceny gruntów są niższe, więc miejsce na parking właściciele mieszkań przejmą za 5-6 zł/m2. Spójrzmy na to w ten sposób, że dostajemy 95 procent darowizny – podkreśla burmistrz.

Naczelnik Wydziału Mienia i Nadzoru Właścicielskiego, Tomasz Jerzy Ćwiek, przygotował prezentację wskazującą wiele miejsc, gdzie geodezyjnie wydzielono już tereny wokół bloków. Działki te można przejąć niemal od ręki.  W czasie spotkania padło wiele pytań, czy na zakup muszą się zgodzić wszyscy właściciele, ile trwa cała procedura, co zrobić w sytuacji, gdy w bloku są jeszcze mieszkania komunalne, a jak zachowa się ZWiK i PEC w przypadku awarii sieci, jeśli dojdzie do niej na gruncie wspólnoty. Burmistrz zadeklarował, że jest gotów zorganizować kolejne spotkanie z prezesami PEC i ZWiK, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

- Nie proszę o deklarację dziś czy jutro. Proszę, byście poszli do swoich sąsiadów, omówili wszystkie za i przeciw, zastanowili się i podjęli przemyślaną decyzję. Jesteśmy do dyspozycji w każdej chwili, jeśli tylko mieszkańcy zechcą się z nami spotkać, zapytać o szczegóły transakcji, sam proces dochodzenia do spisania aktu notarialnego. Jeśli nas zaprosicie, przyjedziemy na spotkanie we wspólnocie – mówił burmistrz.

Kilka razy powtórzył, że ze sprzedaży wyłączone będą chodniki i tereny służące także innym użytkownikom. Jako przykład podał chodniki przy Senatorskiej prowadzące do targowiska, przedszkola, placu zabaw przy al. 600-lecia. Takie tereny są i pozostaną miejskie.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl

A A A
16.06.2016
godz.09:48
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość