przejdź do Sochaczew.pl
215165 odwiedzin
Remonty w kulturze za 1,5 mln

O 200 tys. wzrośnie tegoroczny budżet miejskiej kultury, przy czym większość tej kwoty to wkład własny do projektów, na które muzeum i SCK pozyskały z ministerstwa kultury ponad 420 tys. zł dotacji. 

Radni zdecydowali przekazać Sochaczewskiemu Centrum Kultury 75 tys. zł na remont małej sali koncertowej z zapleczem (podłóg, ścian, sufitów) w siedzibie przy ul. 15 Sierpnia 83. Dotychczasowa piwnica, pełniąca rolę magazynu, zmieni się w klimatyczną salę do kameralnych koncertów jazzowych, spotkań autorskich itp. Na przebudowę piwnic SCK pozyskało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie w wysokości 383 tys. zł.

- Miasto weźmie na siebie wkład własny do tego projektu, ale co równie istotne, rozpocznie prace związane z ociepleniem i odwodnieniem piwnic, wymianą centralnego ogrzewania w całym obiekcie. Roboty należy skoordynować, by nie okazało się, że pół roku po gruntowym remoncie sali kameralnej trzeba w niej coś poprawiać, wymieniać, skuwać. By tego uniknąć, jednocześnie prowadzone będą prace w piwnicach i na zewnątrz dawnego ZDK. Wstępnie szacujemy, że łącznie pochłoną nawet 1,5 mln zł – wyjaśnia z-ca burmistrza Marek Fergiński.

Inną dotację z Ministerstwa Kultury, w wysokości 40 tys. zł, zdobyło Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. To pieniądze na kolejny etap modernizacji wystawy stałej „Pole Bitwy 1939 – 1945”, która w ostatnich latach przeszła poważny lifting. W 2013 roku kosztem 100 tys. zł wyremontowano sale wystawowe na I piętrze, zakupiono nowoczesne oświetlenie, prezentery ekspozycyjne, urządzenia multimedialne pozwalające na wyświetlanie filmów historycznych, ale nadal jest wiele do zrobienia. Na dalsze unowocześnianie najważniejszej muzealnej ekspozycji zostanie wydane 80 tys. zł – połowę kosztów pokryje ministerialna dotacja, drugą część budżet miasta.

A A A
01.06.2016
godz.09:48
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość