przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
239445 odwiedzin
Biblioteka inspiruje

I to nie jest slogan. Dowiodła tego sochaczewska Biblioteka Pedagogiczna, która 11 maja zaprosiła na rozstrzygniecie powiatowego konkursu „Wydajemy własną książkę”. Gościem spotkania była Wanda Dragan, mieszkanka i miłośniczka ziemi iłowskiej, autorka wielu wydawnictw na jej temat.

Okazją do zorganizowania konferencji były obchody Tygodnia Bibliotek. Na początek zaprezentowali się laureaci innego konkursu organizowanego przez bibliotekę, a zatytułowanego „Tę książkę warto przeczytać”. Przypomnieli swoje ulubione lektury, zachęcając do ich przeczytania.

Od początku jednak oczy zebranych zwrócone były na wydawnictwa własnoręcznie wykonane przez uczestników konkursu „Wydajemy własną książkę”. To już 12 edycja tego popularnego konkursu, którego tematem w tym roku były „Zabawy na moim podwórku wczoraj i dziś”. Autorzy książek zabrali nas w sentymentalną podróż po dawnym podwórku, na którym bawili się ich dziadkowie i rodzice. Przypomnieli gry w cymbergaja, kapsle, w gumę, w klasy, podchody, dwa ognie. Były też dawno zapomniane zabawy „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Mam chusteczkę haftowaną”, „Budujemy mosty” czy „Ciuciubabka”.

Niestety gorzej wygląda katalog obecnych podwórkowych zabaw. Teraz najczęściej jest to gra w piłkę lub korzystanie z placu zabaw, bo tak naprawdę brakuje podwórek takich jak dawniej, a rodzice chętniej zabierają swoje pociechy do parków rozrywki lub na basen. Sami autorzy przyznawali, że wśród ich rówieśników dominują obecnie gry komputerowe, facebook czy skype. Trudno jednak nazwać je podwórkowymi.

Dobrze więc, że biblioteka przypomniała to, na czym wychowały się poprzednie pokolenia. Może te nowe zechcą wrócić do gier i zabaw swoich rodziców. Nic więc dziwnego, że dyrektor biblioteki Elżbieta Szczypińska z zadowoleniem opowiadała o pracach jury i o jednomyślności przy ustalaniu werdyktu. Warto w tym miejscu dodać, że honorowy patronat nad konkursem objął burmistrz Sochaczewa, a patronat medialny, co poczytujemy sobie za zaszczyt, nasza redakcja.

Ostatnim elementem konferencji było spotkanie autorskie z Wandą Dragan, która pełni wiele funkcji zawodowych i społecznych. Jest nauczycielem-wychowawcą w Domu Dziecka w Giżycach, radną powiatową, członkinią lokalnych stowarzyszeń oraz autorką kilku wydawnictw o historii i kulturze ziemi iłowskiej. Opowiadała zebranym o swoim życiu prywatnym, pracy zawodowej i twórczych poszukiwaniach materiałów do swoich książek, wśród których wymienić należy: „Świątynie i kapliczki ziemi iłowskiej”, „Wielokulturowość ziemi iłowskiej”, monografię Szkoły Podstawowej w Iłowie, historię tajnego nauczania w gminie, czy  dzieje iłowskiej parafii. Najciekawsze w tej pracy są zawsze rozmowy z mieszkańcami i przywracanie ich wspomnień. Legendy i fakty związane z miejscami, ludźmi żyjącymi na terenie naszej małej ojczyzny.

Zarówno wydawnictwa Wandy Dragan, jak i konkursowe książki są dostępne w Bibliotece Pedagogicznej w Sochaczewie przy ul. Żeromskiego 39a. Gorąco zachęcamy do ich lektury.

Jolanta Sosnowska
jolanta.sosnowska@sochaczew.pl

Laureaci konkursu „Wydajemy własną książkę”
Szkoły podstawowe – klasy 1-3
1 m. Sebastian Wosiński - SP Giżyce, 2 m. Aleksandra Wójcicka - SP 4 Sochaczew, 3 m. Natalia Drabińska - SP Giżyce, Agnieszka Piątkowska - SP Giżyce,
Wyróżnienia: Lena Kosińska - SP Śladów, Marceli Dobrzyński – SP Śladów
Szkoły podstawowe – klasy 4-6
1 m. Agata Bylicka – SP 4 w Sochaczewie, Paweł Arkuszewski – SP Giżyce, 2 m. Aleksandra Wojciechowska – ZS Kozłów Biskupi, Dorota Pytkowska – SP w Iłowie, 3 m. Marta Górecka – SP w Kapturach, Izabela Widyńska – SP w Kapturach, Oliwia Kotlarz – SP 4 w Sochaczewie
Wyróżnienia: Katarzyna Myczka – SP 4 w Sochaczewie
Gimnazja
1. Kinga Cieślak – Gimnazjum nr 2 w Sochaczewie, 2. Emilia Kudarewko – Gimnazjum w Iłowie, 3. Maria Górecka - Gimnazjum w Iłowie, Maria Wojciechowska – Gimnazjum nr 1,
Wyróżnienia: Natalia Romanowska - Gim. w Iłowie, Ivo Bołtromiuk – Gim. nr 1

A A A
18.05.2016
godz.00:37
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt