przejdź do Sochaczew.pl
206043 odwiedzin
Dziewięć miesięcy strefy

Pierwszą strefę płatnego parkowania w Sochaczewie uruchomiono 17 sierpnia minionego roku. Objęła ona swoim zasięgiem plac Obrońców Sochaczewa i przylegające do niego ulice. Za obsługę strefy i rozmieszczonych w niej parkomatów od początku odpowiedzialny jest Zakład Komunikacji Miejskiej.

W strefie płatnego parkowania znajduje się 158 miejsc dla samochodów. Parkujący pobierają prawie 50 tysięcy biletów miesięcznie, przy czym bilety bezpłatne stanowią 84 procent wszystkich wydanych przez parkomaty.

- Oznacza to, że udało nam się uzyskać podstawowe założenie stworzenia strefy płatnego parkowania, która ma uwolnić miejsca w centrum, ale jednocześnie nie uderzyć kierowców po kieszeniach – mówi burmistrz Piotr Osiecki. - Przed ustanowieniem strefy w centrum miasta nie było gdzie zaparkować. Samochody zostawiane były tu rano na cały dzień, na zasadzie kto pierwszy, ten lepszy. Narzekali właściciele sklepów, którym ograniczało to utargi, ale także osoby, które chciały szybko załatwić sprawy urzędowe i nie miały gdzie zostawić samochodu. Obecnie ten problem nie istnieje. Przeszło 80 procent parkujących korzysta ze strefy maksymalnie przez pół godziny. Z wyliczeń ZKM wynika, że dziennie z jednego miejsca parkingowego korzysta nawet 11 kierowców, a problem parkowania został rozwiązany – dodaje burmistrz.

Parkowanie w sochaczewskiej strefie nie jest wcale drogie – za godzinny postój kierowca zapłaci złotówkę. Kolejne godziny są co prawda droższe, ale wynika to z potrzeby wymuszenia rotacji. Dodatkowo od 2 maja tego roku kierowcy posiadający Sochaczewską Kartę Mieszkańca mają możliwość skorzystania ze zwiększenia nominalnego czasu parkowania o 15 procent.

- Procedura jest w pełni zautomatyzowana – mówi Krzysztof Sieczkowski, dyrektor sochaczewskiego ZKM. - Kierowca wsuwa kartę do czytnika znajdującego się w parkomacie i wrzuca monety. Czas parkowania jest automatycznie doliczany. Trzeba tylko pamiętać, że przy pierwszym użyciu karty parkomat będzie potrzebował około 2 minut na dodanie do systemu nowego użytkownika i stosownej zniżki. Przy każdym kolejnym użyciu procedura przebiega już bardzo sprawnie.

Warto też dodać, że wydłużony czas parkowania nie obowiązuje przy półgodzinnym postoju bezpłatnym.

Po dziewięciu miesiącach istnienia strefy zadowoleni są przede wszystkim sami kierowcy. Potwierdzają to opinie mieszkańców.

- Podjeżdżam tu kilka razy w miesiącu tylko po to, żeby załatwić sprawy w banku – opowiada pan Szczepan. - Wcześniej musiałem czasem zaparkować na Żeromskiego i przespacerować się spory kawałek, bo na Wąskiej nie było gdzie stanąć. Teraz nie zdarzyło się jeszcze, żebym nie znalazł miejsca parkingowego.

Z kolei właściciele szkół jazdy są zadowoleni, że mają gdzie ćwiczyć z kursantami parkowanie. Okoliczni mieszkańcy zaopatrzyli się w abonament typu M, który sprawia, że parkowanie nie obciąża ich domowego budżetu.

Sebastian Stępień
sebastian.stepien@sochaczew.pl

A A A
30.05.2016
godz.21:55
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość