przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245193 odwiedzin
Zakręcona akcja

W Sochaczewie jest coraz więcej miejsc, w których można zostawić plastikowe nakrętki. Wiemy już także, kto je będzie odbierał. Wystarczy tylko przed wyrzuceniem butelki lub innego opakowania zdjąć z niego plastikową nakrętkę i przechować, a potem oddać w jednym z wielu punktów.

Kilka tygodni temu w mieście ruszyła kolejna duża akcja społeczna. Jej inicjatywa wyszła z samego dołu, czyli od najbardziej zainteresowanej osoby, niepełnosprawnego Michała Jasińskiego. O dziwo, nie chodzi mu o siebie, a o innego niepełnosprawnego.

A było tak: Michał Jasiński, 27-letni niepełnosprawny, który jeździ na wózku, bo urodził się z porażeniem mózgowym, pomyślał, że skoro sam ma już porządny wózek, to może warto byłoby zatroszczyć się o taki sprzęt dla kogoś innego, równie potrzebującego. Michał wie, że istnieje możliwość otrzymania wózka za plastikowe nakrętki. Oczywiście jest ich potrzebna ogromna ilość, dlatego napisał mejla do posła Macieja Małeckiego.

Warto w tym miejscu dodać, że Michał ma niesprawne ręce i nogi, ale świetnie opanował technikę porozumiewania się. Za pomocą wskaźnika umieszczonego na głowie pisze, maluje, układa puzzle, w czym jest prawdziwym mistrzem. Za pomocą wskaźnika radzi sobie także przy klawiaturze komputera.

No więc Michał napisał do Macieja Małeckiego, żeby ten pomógł mu nagłośnić sprawę. Z kolei pan poseł zwrócił się z podobną prośbą do nas. I w ten oto sposób powstał zaczyn wspólnej miejskiej akcji. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre szkoły i placówki zbierają już nakrętki i mają w tym spore sukcesy. Nie chcemy odbierać nikomu zasług, ale z drugiej strony nie możemy być obojętni na hasło rzucone przez Michała.

Zachęcamy więc wszystkich do zbierania nakrętek. Wystarczy przed wyrzuceniem plastikowej butelki czy kartonu po soku lub mleku zdjąć nakrętkę i przechować w domu. Później, wychodząc na zakupy, do pracy, czy na spacer, zabrać ze sobą i oddać w jednym z miejsc prowadzących zbiórkę.

Do akcji włączyła się PSS „Społem”. Nakrętki przyjmują wszystkie spółdzielcze sklepy. Można je także przynosić do Środowiskowego Domu Samopomocy na ul. Zamkowej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w al. 600-lecia, a także do Bajlandii tuż przy rynku. Nakrętki chętnie przyjmie także nasza redakcja mieszcząca się przy ul. Żeromskiego 12 oraz  biuro poselskie Macieja Małeckiego przy ul. Narutowicza.

Zachęcamy inne sklepy, instytucje i urzędy do włączenia się w akcję. Wystarczy zadzwonić do redakcji (tel. 46 862 23 55), a my podamy w gazecie adres, pod którym można zostawiać nakrętki.

Dzięki uprzejmości ratusza oraz Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej ustaliliśmy, że to ZGM będzie odbierał nakrętki i przechowywał je w swoim magazynie. Kiedy uzbieramy wystarczającą ilość, zostaną odwiezione do fundacji, która w zamian otrzyma wózek dla niepełnosprawnej osoby. Firmy lub sklepy, które chciałyby oddać uzbierane nakrętki, mogą dzwonić pod nr 46 862 81 06 (centrala ZGM). Osobą odpowiedzialną za odbiór nakrętek jest pan Witold Sałaciński.

Będziemy na bieżąco informować o wszystkich „nakrętkowych” nowościach, bo to nie tylko pomoc niepełnosprawnym, ale też dbałość o środowisko.

Jolanta Sosnowska

 

 

 

A A A
20.04.2012
godz.14:40
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt