przejdź do Sochaczew.pl
207414 odwiedzin
Konwent z udziałem Elżbiety Jakubiak

W sochaczewskim ratuszu odbył się kolejny Konwent Samorządów Powiatu Sochaczewskiego. Cykliczne spotkania starosty, burmistrza i wójtów siedmiu gmin pozwalają omówić w szerszym gronie tematy dotyczące wszystkich samorządów, które można realizować na podstawie porozumień, wspólnie finansować. 

Idealnym przykładem jest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który powstał w Sochaczewie, ale firmę obsługującą PSZOK wyłoniła w przetargu gmina Teresin. Punkt działa od niemal roku. Jest finansowany w równych częściach przez miasto i siedem gmin.

W czasie konwentu rozmawiano o udziale gmin powiatu sochaczewskiego w Związku Gmin Wiejskich RP (na przedstawiciela powiatu sochaczewskiego na konwencie wójtów, burmistrzów i prezydentów woj. mazowieckiego wybrano wójta Rybna Grzegorza Kropiaka), propozycji utworzenie wspólnego biura do przygotowania decyzji o warunkach zabudowy, funkcjonowaniu Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Uczestnicy rozmawiali także o organizacji doradztwa metodycznego na rzecz szkół samorządowych, funkcjonowaniu punktu doradztwa metodycznego i stanie realizacji porozumień między- gminnych dotyczących projektu „Mazowiecka Dolina Bzury” oraz projektu transportowego. Samorządowcy pamiętają ostrzeżenia ekspertów, że w tej perspektywie unijnej pieniądze będą tylko na duże projekty, wychodzące poza obszar gminy a nawet powiatu. Dotacje trafią do samorządów mających pomysł na szerszą integrację np. sieci drogowej, transportu publicznego, oszczędzanie energii.

W konwencie uczestniczyła Elżbieta Jakubiak, była szefowa Gabinetu Prezydenta RP i była minister sportu, która omówiła nowe sposoby finansowania inwestycji samorządowych, niepodnoszące stopnia zadłużenia miast i gmin, pozwalające jednak skutecznie sięgać po unijne dotacje z budżetu wspólnoty na lata 2014-2020. Omówiła też finansowanie inwestycji po zakończeniu obecnej perspektywy.

Na koniec ustalono, że kolejny Konwent Samorządów Powiatu Sochaczewskiego odbędzie się 17 czerwca. (dw)

A A A
27.04.2016
godz.12:21
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość