przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307492 odwiedzin
Remont i niecodzienne znalezisko

Dobiegł końca remont sochaczewskiego dworca PKP. Budynek został odświeżony i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prace remontowe przyniosły także nieoczekiwane odkrycie – akt erekcyjny nieistniejącej już tablicy.

Właścicielem nieruchomości jest spółka PKP S.A. Wcześniejsza modernizacja dworca przy ulicy Sienkiewicza miał miejsce w 2000 roku. Zarządca budynku postanowił go odświeżyć w ubiegłym roku. Przedsięwzięcie rozpoczęło się na początku listopada. Jego koszt wyniósł 415 tysięcy złotych. Za prace remonto-budowlane odpowiadała firma ADMAR Mariusz Kuźma, Adam Kędziora s.c.

Zakres wykonanych prac obejmował czyszczenie i impregnację elewacji, naprawę murów i tynków, remont portalu wejściowego, wymianę okien, parapetów i drzwi zewnętrznych, remont schodów wejściowych i drewnianej konstrukcji dachu. Obiekt zyskał nowe oświetlenie, informację pasażerską, a także stylowy zegar na elewacji budynku. Dla niepełnosprawnych pasażerów powstało specjalne okienko kasowe oraz ścieżki dostępu dla osób niewidomych i niedowidzących.

Niestety nie doczekaliśmy się toalet dla podróżnych. Jak dowiedzieliśmy się od Aleksandry Dąbek z biura prasowego PKP, zakres wykonywanych prac, decyzją konserwatora zabytków, wykluczał możliwość powstania toalet wewnątrz budynku dworca.

Jest on jednym z najstarszych obiektów zlokalizowanych w Sochaczewie i znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków. Został wzniesiony w końcu XIX wieku i, jak wiele obiektów z tego okresu, nawiązuje do tak zwanej architektury dworkowej. Dworzec zyskał na znaczeniu w latach 1900-1902, gdy pod zarządem Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej powstała szerokotorowa linia kolejowa z Warszawy do Kalisza. W czasie pierwszej wojny światowej budynek dworca został zniszczony. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, na początku XX-lecia międzywojennego, postanowiono go odbudować. Z tego okresu pochodzi znalezisko odkryte w trakcie remontu.

3 lutego w jednej ze ścian zewnętrznych dworca robotnicy natrafili na szklaną butelkę. W środku znaleźli akt erekcyjny niezachowanej tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez pracowników Polskich Kolei Państwowych z okazji pierwszej rocznicy (11 listopada 1919 roku) odzyskania niepodległości. W butelce znajdowały się również banknoty - marki polskie. Znalezisko zostało przekazane Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie i w przyszłości będzie eksponowane na wystawie „Po torach w przeszłość ziemi sochaczewskiej”.

Jak powiedział nam asystent muzealny MKW, Łukasz Popowski, tablica znajdowała się na centralnej ścianie od strony peronów. Pracownicy MKW będą badać losy tablicy, która nie przetrwała, i ustalać, czy zniknęła w wojennej zawierusze, czy w czasach PRL, kiedy próbowano zapomnieć o dacie 11 listopada.

Maciej Frankowski
maciej.frankowski@sochaczew.pl

Treść Aktu
Działo się dnia 11 listopada roku pańskiego 1919 o godzinie 10 rano, jako w pierwszą rocznicę oswobodzenia Polskich Kolei Państwowych od najeźdźców. Z dobrowolnych składek pracowników stacji Sochaczew położono niniejszą tablicę poświęconą przez Dziekana Sochaczewskiego ks. Grzeszczaka.

Ks. dziekan Grzeszczak
Komitet:
Adam Kowalski, Leon Perkowski, Konrad Jasiński, Jan Łopiński

A A A
01.03.2016
godz.09:56
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt