przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240224 odwiedzin
Opóźnia się rozbudowa lokomotywowni

Zapowiadana tuż przed wyborami samorządowymi jesienią 2014 roku rozbudowa Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Kolejowego przy ul. Osiedle Kolejowe wciąż się nie rozpoczęła. Koleje Mazowieckie nie wiedzą, kiedy ruszy inwestycja, ale, jak twierdzi rzeczniczka, przygotowują się do niej.

Do tej pory udało się zakupić grunty przylegające do istniejącej bazy o łącznej powierzchni ponad 6,5 ha. Dlaczego zatem inwestycja jeszcze nie ruszyła? - Obecnie trwają prace koncepcyjne oraz prowadzone są stosowne analizy finansowe ewentualnego przedsięwzięcia – tłumaczy Jolanta Maliszewska, rzecznik Kolei Mazowieckich.

Prościej mówiąc, właściciel Kolei Mazowieckich (100 procent udziałów posiada samorząd województwa mazowieckiego) nie jest w stanie samodzielnie udźwignąć kosztów całej inwestycji. A przypomnijmy, że szacunkowa wartość przedsięwzięcia ma wynieść nawet ponad 200 mln zł. - Analizowana jest realizacja projektu w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego z udziałem inwestorów branżowych i finansowych – tłumaczy rzeczniczka KM.

Kiedy zostanie wbita pierwsza łopata, tego, póki co, nie wiemy. W rozbudowanej bazie kolejowej zatrudnienie znalazłaby 250-osobowa kadra  o różnych specjalnościach i umiejętnościach. Powstaje więc potrzeba pozyskania pracowników o odpowiednich kompetencjach, którzy w przyszłości będą stanowili kadrę powiększonej lokomotywowni. Zarząd KM podjął już odpowiednie kroki w tym kierunku.

- Nawiązaliśmy współpracę ze starostą sochaczewskim w celu utworzenia klasy o profilu kolejowym w Zespole Szkół  im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie. Uczniowie i nauczyciele będą mieli dostęp do wiedzy z zakresu nowych technologii stosowanych w kolejnictwie oraz możliwość uczestnictwa w praktykach zawodowych organizowanych przez spółkę – informuje Jolanta Maliszewska.

Takie perspektywiczne działania dają nadzieję, że, mimo opóźnień (inwestycja miała ruszyć wiosną 2015 roku),  Koleje Mazowieckie nie zrezygnowały z budowy. (mf)

A A A
02.03.2016
godz.10:25
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt